گروه نویسندگان حاشیه
Contact me
My Profile
Blog Author(s) گروه نویسندگان حاشیه
Previous Months Home Archive امرداد ٩٢ خرداد ٩٢ اردیبهشت ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ More ...
      حاشیه... ("حاشیه" یک هفته نامه فرهنگی٬اجتماعی و البته سیاسی است.)
زاپاس المشایی by: گروه نویسندگان حاشیه

مطلب منتخب از شماره اول هفته نامه حاشیه

نگاهی به گذشته و آینده مهرداد بذرپاش

 

 

مهرداد بذرپاش، دولتمرد پیشین و حال، نماینده‌ جوان 32 ساله‌ای است و زودتر از بسیاری دیگر، پله‌های ترقی را در میدان سیاست، نه یکی یکی که ده تا ده تا، پیمود. در عین جوانی، خام نیست و تجربه‌های مدیریتی زودرس او را تبدیل به مرد رند سیاست کرده است. بذرپاش  «وزن»اش را می‌داند و از همین‌روست که شمشیر را از رو علیه کسی نبسته است و بیشتر علاقه‌مند است حلقه دوستانش را گسترش دهد و دشمنانش را تبدیل به دوست کند و از همین راه بر وزن خود بیافزاید. کم نیستند کسانی که تا همین دو سه سال پیش منتقد او بودند و امروز بذرپاش توانسته در دل‌شان جا باز کند و شانه‌به‌شانه‌شان در مراسم‌های عمومی ظاهر شود. با این حال، بذرپاش هنوز علقه‌های خاص، در میدان سیاست دارد و شدیدا به آن پایبند است، گرچه «مصلحت‌»هایی در شرایط کنونی ایجاب می‌کند تا کمتر از علقه‌هایش دم بزند و حتی گاه خود را رانده شده از حلقه‌ای اعلام کند که اگر دقت کنیم هنوز هم وابستگی‌های عمیقش به آن را می‌بینیم.

18 سالگی و آغاز سیاست‌ورزی

مهرداد، دوساله بود که پدرش در عملیات بیت‌المقدس شهید شد. خودش می‌گوید: «از 18 سالگی همسنگر پدرم شدم، نه در رمل‌های جنوب و ارتفاعات غرب که در درنوردیدن مرزهای دانش و فتح قله‌های علم.» سال 77 وارد دانشگاه صنعتی شریف  شد و تحصیل در رشته مهندسی صنایع را آغاز کرد. «مهندس جوان» اما تنها پی کسب علم به دانشگاه نیامده بود، از همان سن، سودای سیاست در سر داشت و در این عرصه فعال شد. نشریه‌ای به نام «بهاران» را راه‌اندازی کرد و چند سال بعد به اتکای تجربه مدیرمسئولی در این نشریه دانشجویی روزنامه‌ای به نام «وطن امروز» تاسیس کرد.

بسیاری، نام مهرداد بذرپاش را از همان زمان دانشجویی‌اش در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها خواندند، چه آنکه در بحبوحه حوادث در دولت اصلاحات او مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف شده بود. حکم اعدام هاشم آغاجری اما نام او را بیش از هر زمان دیگری بر زبان‌ها انداخت. عده‌ای له و عده‌ای علیه این حکم تجمع ‌کردند. در یکی از تجمعات دانشگاه شریف که بانی آن انجمن اسلامی دانشگاه و دفتر تحکیم وحدت بود کار به زد و خورد کشید و انگشت اتهام‌ها به سوی بسیج دانشجویی و بذرپاش نشانه رفت شد. او اما در مصاحبه‌ای اعلام کرد که « تمام درگیری‌ها از همین جا نشات می‌گیرد که عده‌ای ناشناس که معلوم نیست دانشجو بوده باشند وارد دانشگاه شدند و قاطی بچه‌های ما شدند و قصدشان فقط بر هم زدن جلسه بود ...بعد هم روزنامه‌ها پرکردند که لباس شخصی‌ها آمدند و تجمع ما را به هم زدند، که منظورشان از لباس شخصی ما بودیم. خوب بچه‌های ما که نمی‌توانستند مثلا یونیفرم نیروی دریایی را به تن کنند.....هرجا هتاکی باشد ما هم هستیم و بچه‌های ما با آن برخورد می‌کنند، تعارف با کسی نداریم. ببینید ما با انتقاد مخالفتی نداریم ولی انتقاد با توهین فرق دارد. ما یک خط قرمزی برای خودمان داریم که اگر توهین به این خط قرمزمان شد به شدت واکنش نشان می‌دهیم.»

سلام بر شهرداری!

در ایام فعالیت مهرداد بذرپاش در دانشگاه صنعتی شریف، علیرضا زاکانی، فرمانده وقت بسیج دانشجویی تهران به شناخت خوبی از او رسیده بود و مهرداد در زمره معتمدان او قرار گرفت. از سوی دیگر نشست و برخاست با حاج منصور ارضی، سعید حدادیان و حجت الاسلام پناهیان که از سخنرانان مراسم‌های بسیج دانشجویی دانشگاه شریف و البته بسیج دانشجویی دانشگاه تهران بودند موجب دوستی و پیوند او با این سه و افراد مرتبط با آنها شد که بعدها در شهرداری دوران احمدی‌نژاد از نفوذ بالایی برخوردار شدند.

شاهین اقبال بر شانه‌های محمود احمدی‌نژاد نشست و دوران شهرداری‌اش آغاز شد. از همان ابتدای کار احمدی‌نژاد به دنبال آوردن چهره‌های جدید به شهرداری بود و او در این راه از علیرضا زاکانی کمک خواست و زاکانی هم بذرپاش را به احمدی‌نژاد معرفی کرد و این چنین شد که پذرپاش به شهرداری راه یافت و شد مسئول راه‌اندازی و هدایت گروه مشاوران جوان شهردار تهران و البته رئیس فرهنگسرای خاوران. بذرپاش بعد از حضورش در شهرداری توانست به سرعت به یکی از یاران مورد اعتماد محمود احمدی‌نژاد شود و از همان جا هم جرقه‌های آشنایی او با اسفندیار رحیم مشایی زده شد.

خیز به سوی دولت و خروج ناگهانی از آن!

سال 84 فرا رسید، احمدی‌نژاد عزم پاستور کرده بود و چشم یاری به یارانش در شهرداری تهران دوخته بود. بذرپاش نیز به حکم وظیفه و دوستی و البته همشهری‌ بودن، از محورهای ستاد او قرار گرفت. رئیس مشاوران جوان شهرداری تهران با نیروهایش شد یکی از عوامل اصلی ستاد دکتر محمود احمدی‌نژاد.

احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور شد و بذرپاش هم حکم ریاست گروه مشاوران رئیس‌جمهور را دریافت کرد تا تجربه‌اش در بهشت را این‌بار در پاستور ادامه دهد. او در عین حال از همان سال 84  به‌نمایندگی از شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌ اجتماعی به عضویت هیات‌مدیره گروه خودروسازی سایپا درآمد.

انتخابات شورای شهر سوم فرا رسید، حامیان احمدی‌نژاد، سرمست از پیروزی، عزم آن کردند که شهرداری تهران را بار دیگر قبضه کنند. این بار نه با نام آبادگران که با نام «رایحه خوش خدمت»، بذرپاش جوان مسئولیت ستاد رایحه خوش خدمت در تهران را برعهده گرفت و از ریاست گروه مشاوران جوان رئیس‌جمهور استعفا داد تا تمام وقت برای پیروزی این ائتلاف در انتخابات که خودش از نامزدهای‌ آن بود تلاش کند. بذرپاش هم عزم شورای شهر داشت و هم شهرداری! می‌خواست «جوان‌ترین شهردار تهران» شود. او که در این انتخابات به گفته  محمدعلی رامین حکم «اسامه بن زید»، فرمانده 19ساله سپاه پیامبر اسلام(ص)، را برای احمدی‌نژاد و یارانش داشت؛ نه خود و نه دوستانش در انتخابات توفیقی یافتند و نه توانست به صندلی شهرداری برسد.

مهندس مدیر می‌شود

بعد از شکست در راهیابی به شورای شهر، بار دیگر بذرپاش به دولت بازگشت، این بار نه در قامت رئیس گروه مشاوران جوان که به‌عنوان «مهندس مهرداد بذرپاش». دانش‌آموخته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف در مقطع کارشناسی و نیز دانش آموخته «مدیریت اجرایی» از دانشگاه علامه طباطبایی از سوی احمد قلعه بانی به عنوان مدیرعامل گروه خودروسازی «پارس خودرو» منصوب شد. کمی بعد و در تاریخ دوم بهمن ماه 1386، بذرپاش جوان مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا شد و تا انتخابات سال 88 در آنجا ماند.

مدیریت بذرپاش بر پارس خودرو و سپس سایپا، حرف و حدیث‌های فراوان به دنبال داشت. به بیانی دیگر منتقدانش معتقد بودند که او موجب پسرفت این دو خودروساز  شد و موافقانش معتقدند بذرپاش کاری کرد که پارس خودرو و بعد سایپا «راه پنجاه ساله را یک شبه طی کنند». بعد از رسیدن بذرپاش به مدیرعاملی سایپا او به ماندن در همین سمت بسنده نکرد و با راه‌اندازی روزنامه‌ای پرهزینه با نام «وطن امروز» بار دیگر در صدر اخبار و در کانون توجهات قرار گرفت. روزنامه‌ای که سعی کرد تریبونی متفاوت برای حامیان دولت باشد و بذرپاش بارها بر مستقل بودن آن از نظر مالی تاکید داشته و دارد، اما کم نیستند افرادی که می‌گویند بذرپاش جوان چگونه توانسته و می‌تواند خرج این روزنامه را تنها از طریق آگهی و یارانه وزارت ارشاد تامین کند؟! آنها بارها و بارها، ابهامات مالی درخصوص این روزنامه مطرح کرده‌اند و هر بار نیز بذرپاش گفته که من مستقلم و خرج روزنامه را خودش در می‌آورد و بس. گفته‌ای که دست اندرکاران رسانه و روزنامه‌ها، در صحت آن شک عمیقی دارند!

بذرپاش گرچه قرار بود اوایل سال 88 مدیرعامل شستا شود، اما تا انتخابات در سایپا ماندنی شد.

 زاپاس المشایی

 

سال 87، رضا رشیدپور با برنامه مثلث شیشه‌ای، در هربرنامه مخاطبان‌اش را با مهمانان ویژه غافلگیر می‌کرد. «هول کردن یک خبرنگار» به گفته رشیدپور موجب شد تا مشایی که قرار بود بر صندلی این برنامه به عنوان مهمان برنامه بنشیند، قهر کند و بگوید: «من به برنامه این آقا نمی‌روم»، رشیدپور نیز سریعا به فکر جایگزینی چهره‌ای دولتی و نزدیک به مشایی افتاد و چه گزینه‌ای بهتر از مهرداد بذرپاش؟!

بذرپاش به برنامه آمد و لب به تمجید از مشایی گشود و این دیالوگ بین او و رشیدپور رد و بدل شد: «مجری: اگر جای آقای رحیم‌مشایی بودید، به برنامه امشب می‌آمدید یا نه؟ بذرپاش: فکر کنم جاش بودم، اومدم دیگه؛ حالا شاید اسم ما رو بذارن زاپاس المشایی».

مجری: «به ایشان توصیه می‌کنید به این برنامه بیان»؟ بذرپاش: «آقای مشایی از دوستان خیلی خوب و عناصر زحمتکش این دولت هستند، حتما هم کاری داشتند ایشان اتفاقا خیلی آدمِ بازی است و ورود پیدا می‌کند به صحنه رسانه و خیلی خوش صحبت و خوش بیان و محکم و... حتما هم وقتی بیاد شما رو راضی می‌کنه که جلسه‌ای که نیامده بوده، حتما کاری پیش آمده، بالاخره ایشان معاون رئیس‌جمهور، رئیس سازمان... حتما همایشی، جلسه‌ای، فکر کنم همایشی در سالن اجلاس بوده که نیامدند». مجری: با این که برنامه داشتند، ولی قرار رسانه مهمتره». بذرپاش: «شما خیلی آدم خوش صحبتی هستید، خیلی خوش بیان ولی جلوی آقای مشایی فکر نکنم حریف بشوید».

سرنوشت متفاوت در دولت دهم

انتخابات سال 88 برگزار شد و ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد برای چهار سال دیگر تمدید شد. احمدی‌نژاد در مقطعی که اسفندیار رحیم مشایی را به عنوان معاون اول رئیس‌جمهور منصوب کرد، مهرداد بذرپاش را نیز به سمت معاونت خود و رئیس سازمان ملی جوانان منصوب کرد تا بار دیگر بذرپاش به دولت بازگردد آن هم در سمتی بالاتر و البته نزدیک‌تر به مشایی!

28 آذر 1389، یعنی یکسال و چند ماه از ریاست بذرپاش بر سازمان ملی جوانان، ناگهان رسانه‌ها خبری مبنی بر برکناری او از این سمت در جلسه هیات دولت به دلیل انتقاد بذرپاش از مشایی به دلیل دخالت‌هایش در سازمان ملی جوانان منتشر کردند. خبر کنار رفتن بذرپاش از دولت درست بود اما آنچه که هنوز هم که هنوز است روشن نشده این است که بذرپاش خود کنار رفت یا برکنار شد؟

گرچه بذرپاش در رسانه‌ها ترجیح داد در این باره سکوت کند، اما این سو و آن سو سخن از برکناری به دلیل مخالفت با جریان انحرافی سخن گفت و همین برای او شد یک امتیاز، چه آنکه در آن دوره و پس از آن اصولگرایان بسیاری، مخالفت‌شان با جریان مشایی را علنی کرده بودند و گروهی از طرفداران احمدی‌نژاد به بهانه مخالفت با مشایی، به دنبال گروه و تشکیلاتی جدید بودند.

جالب آنکه مشایی بعدها در مصاحبه‌ای اعلام کرد که کنار رفتن بذرپاش از دولت به خواست خودش بوده و اخراجی در کار نبوده: «اصلا ما ا‌ختلافی ‌نداشتیم و این را باید از بذرپاش پرسید. ایشان شاید بیشتر از ده بار از بنده خواست‌ که راجع به تغییر مسئولیت‌اش با احمدی‌نژاد صحبت کنم و خود آقای احمدی نژاد نیز توضیح دادند که بارها بذرپاش به ایشان مراجعه کرده و گفته که علاقه‌مند نیست در سازمان ملی جوانان بماند و اینکه بنده گفتم از دو سال پیش خواهان کناره‌گیری بود، به این خاطر بود که بذرپاش از همان هفته‌های اول بعد انتصاب اظهار کردند که علاقه‌ای به این مسئولیت ندارند و آقای احمدی‌نژاد موافق نبودند که بذرپاش از این مسئولیت برود، چرا‌که مسئولیت مهمی است و جای کار زیادی دارد اما ‌به هر حال بذرپاش آقای احمدی‌نژاد را قانع کرد که از این مسئولیت برود.»

از پایداری تا جبهه متحد

بذرپاش جوان، بعد از خروجش از دولت به سمت قائم مقامی بنیاد تعاون سپاه و بعد از آن عضو راهبردی شبکه سوم سیما منصوب شد. در آستانه انتخابات مجلس نهم، بذرپاش که یکبار در انتخابات شورای شهر سوم، شکست را تجربه کرده بود، این بار با استراتژی متفاوت یعنی «اتحاد با همه گروه‌ها» وارد میدان شد. از یک سو با اعضای جبهه پایداری نشست و برخاست کرد و با آیت‌الله مصباح‌یزدی عکس گرفت و در سایت انتخاباتی‌اش منتشر کرد، از سوی دیگر با رایزنی‌های شخص محمدباقر قالیباف به فهرست جبهه متحد اصولگرایان در تهران راه یافت و در آن ایام  در مصاحبه‌های خود بر اشتراکات فراوان جبهه پایداری و جبهه متحد تاکید می‌کرد.

بذرپاش سرانجام به آرزوی دیرینه خود رسید و در یک انتخابات پیروز شد. پیروزی‌اش در انتخابات مجلس اما پایان فعالیت‌های بذرپاش نبود، او باز هم سودای انتخابات شورای شهر در سر دارد تا بلکه شکست پیشین در این عرصه را فراموش کند. او که به عنوان عضو هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان تهران انتخاب شده است، اخیرا همراه با محمد اسماعیل کوثری، پرویز سروری تشکلی با عنوان «خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت» را با هدف انتخابات شورای شهر راه‌اندازی کرده است.

بذرپاش به دنبال چیست؟

به‌نظر می‌رسد بذرپاش برای خود ماموریتی ویژه تدارک دیده است. او همچنان خاطره خوش شهرداری تهران را در خاطر دارد و می‌خواهد این بار در انتخابات پیروز شود، او هنوز هم می‌خواهد جوان‌ترین باشد، شاید هنوز هم به دنبال این است که شهردار شود. او «از شهرداری به ریاست‌جمهوری رسیدن» را دیده و شاید از همین‌روست که خود را به محمدباقر قالیباف نزدیک کرده و همراه با او در برخی مراسم‌های رسمی حاضر می‌شود تا ادای دینی کرده باشد به شهردار کنونی تهران که موجب راهیابی او به فهرست جبهه متحد شد و نیم‌نگاهی هم به آرای حامیان قالیباف در شورای شهر دارد تا در صورتی که شهردار کنونی تهران در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شود روی آنها حساب کند، از سوی دیگر  بذرپاش همچنان رفاقت‌اش با جبهه پایداری را ادامه می‌دهد، همانگونه که ارتباطش با جبهه متحد را ادامه می‌دهد!

شواهد حاکی از آن است که مهرداد بذرپاش نه از مشایی دل کنده است و نه علم مخالفت با او را بلند کرده است و همچنان روابطش را با مشایی حداقل در خفا و نه در ظاهر حفظ کرده و از یاران او به شمار می‌رود. او هنوز هم خود را «زاپاس المشایی» می‌داند، شاید که شرایط فراهم شود و او به جای مشایی وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شود و اگر چنین شود به رفاقت‌های دو ساله اخیر خود با گروه‌های مختلف برای جلب حمایت آنها نیز امید دارد، از سوی دیگر می‌خواهد «احمدی‌نژادی دیگر» شود و در صورت فراهم نشدن شرایط برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری به صندلی شهرداری برسد.

 

  Comments ()
Recent Posts سایت هفته نامه حاشیه مصاحبه جدی با مردی که شوخی دارد رونمایی از مجری مناظره کاندیدا های ریاست جمهوری توسط حاشیه+تکمیلی گفتگوی هفته نامه حاشیه با رضا صادقی داستان مجسمه‌هایی که بیشتر از مجسمه بودند! شماره نهم حاشیه منتشر شد نامه علی مطهری به رهبر انقلاب در مورد ردصلاحیت هاشمی رفسنجانی ما فال مشایی را گرفته ایم پیغام شورای نگهبان به هاشمی رفسنجانی:انصراف بده جواب و راه حل جداول و معماهای صفحه سرگرمی شماره ششم حاشیه
My Tags حاشیه (۳٢) انتخابات (۱۱) شماره اول (٧) شماره دوم (٦) شماره سوم (٦) شماره هشتم (۳) شماره ششم (۳) شماره هفتم (۳) شماره نهم (٢) شماره پنجم (٢) جاده خاکی (٢) مشایی (٢) نظرسنجی (٢) هنرمندان (۱) مناظره (۱) یارانه (۱) طنز (۱) زلزله (۱) هاشمی (۱) سرگرمی (۱) بوشهر (۱) فال (۱) متادون (۱) سگ (۱) لاریجانی (۱) شورای شهر (۱) آی تی (۱) مجسمه (۱) کره شمالی (۱) رضا صادقی (۱) کهریزک (۱) رسوایی (۱) مسعود ده‌نمکی (۱) علی مطهری (۱) قدیری ابیانه (۱) منصور ضابطیان (۱) کلاه قرمزی (۱) مسعود فراستی (۱) فواد صادقی (۱) مارگارت تاچر (۱) شماره یازدهم (۱) محمدغرضی (۱) عسل بدیعی (۱) آلماتی (۱) جمشید بسم‌الله (۱) کیم جونگ اون (۱) آب پریا (۱) زاپاس المشایی (۱) جم‌تی‌وی (۱) افسردگی هنرمندان (۱) خندوهناکی (۱) این دماغِ جذاب (۱) نوار 8 میلیونی (۱) سخنرانی طولانی (۱) بهروز وثوقی راد (۱)
My Friends   باشگاه مدیران و متخصصان My Pardis