گروه نویسندگان حاشیه
Contact me
My Profile
Blog Author(s) گروه نویسندگان حاشیه
Previous Months Home Archive امرداد ٩٢ خرداد ٩٢ اردیبهشت ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ More ...
      حاشیه... ("حاشیه" یک هفته نامه فرهنگی٬اجتماعی و البته سیاسی است.)
دیپلماسی مستی - شراب‌ها از عربستان می‌آمدند by: گروه نویسندگان حاشیه

مطلب منتخب از شماره دوم هفته نامه حاشیه

شراب ناب ریاض!

پراید با تصادف فوتی در ایران قرارداد دارد. از زمانی که این خودرو به فهرست علاقه‌مندی‌های اجباری ایرانی‌ها اضافه شد کمتر تصادفی را می‌توان مثال زد که در آن یک یا چند نفر کشته شده باشند و نتوان اثری از لاشه لت‌و‌پارشده این خودرو را در صحنه دید. در آخرین تصادف پر سروصدای سال 91 هم پای پراید وسط بود. اهالی منطقه «مینی‌سیتی» تهران روز 24اسفند در اتوبان ارتش، شاهد صحنه دراماتیکی بودند که بازیگر نقش دوم آن برعهده پراید بود. یک خودروی هیوندای پس از ترمزی کش‌دار، از عقب به یک خودروی پراید خورد و آن را ضربه فنی کرد. هیوندای به سمت چپ اتوبان منحرف و یک عابر پیاده بخت‌برگشته را هم زیر می‌گیرد. دست آخر تابلوی راهنمایی‌ورانندگی، مردانگی به خرج می دهد و با ایستادگی در مقابل هیوندای آن را متوقف می‌کند. پلیس در صحنه حاضر می‌شود و گزارش می‌دهد که راننده پراید در دم جان سپرده، راننده هیوندای مست بوده و در صندوق عقب خودروی‌اش 4 بطری مشروبات الکلی که یکی از آن‌ها مصرف شده بود ضبط شده است. عابر پیاده و راننده هیوندای عازم بیمارستان می‌شوند اما هنوز لحظاتی از بستری‌شدن راننده خاطی نگذشته که پشت بیسیم ماموران پلیس حاضر در بیمارستان اعلام می‌شود که او دیپلمات است، از عربستان آمده، مصونیت دارد و باید دست‌بند از دستان‌اش باز کنند.

 

1) مستی و راستی؛ مستی هم مستی قدیم

پس از گذشت یک هفته از تصادف و بلندشدن صدای اعتراض خانواده قربانی به آزادی دیپلمات عربستانی، آگاهان این سانحه از حد اهالی مینی‌سیتی تهران فراتر می‌رود. تازه وزارت خارجه به خودش می‌آید که موضعی بگیرد و به‌قول خودش حق عربستانی‌ها را کف دست‌شان بگذارد. ابتدا از وزارتخانه تحت امر «علی اکبر صالحی» چندباری با آن طرف آب در عربستان تماس می‌گیرند تا بلکه «مستی و راستی» کمک کند و عرب‌ها خودشان به حرف آیند و اعتراف کنند. اما آن‌طرف خط، جز تلفنچی وزرات خارجه عربستان کسی حاضر نمی‌شود پاسخ ایرانی‌ها را بدهد. گویا او عادت ما را خوب می‌شناخته و هربار می‌گفته: «السّیدان فی الجلسه». دست آخر، طبق معمول وزارت خارجه اعلام می‌کند که مراتب اعتراض شدید دولت ایران به سفارت سعودی ابلاغ شده است. این‌بار اعراب به حرف می‌آیند اما خبری از مستی و راستی نیست: از مرگ شهروند ایرانی اظهار تاسف می‌کنند ‌اما به هیچ‌وجه زیر بار مستی فرستاده دیپلماتیک شان به تهران نمی‌روند.

 

2)مشروب ها از عربستان می‌آیند و بس!

مجلس برخلاف وزارت خارجه، تعارفات معمول را کنار گذاشت تا کاری بکند. به‌همین‌علت، «عوض حیدرپور»، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، یک راست به سراغ ساقی دیپلمات عربستانی رفت. به گفته او، ساقی عرب بوده و مشروب هم مستقیما از ریاض به تهران صادر شده بود. این نماینده مجلس اعلام کرده که «دیپلمات‌ها، از مصونیت قضایی برخوردارند و هر کشور این توانایی را دارد که بسته‌هایی را برای دیپلمات‌های در ایران بدون این‌که بازرسی شوند ارسال کند. به‌احتمال زیاد، عربستان سعودی از این خلأ قانونی استفاده کرده و از این طریق اقدام به وارد کردن مشروبات الکلی در ایران کرده است.» با این همه، این نماینده مجلس مشخص نکرده است در حالی که سالانه برآورد می‌شود که بین 60 تا 80‌ میلیون لیتر مشروبات الکلی در کشور خریدوفروش می‌شود و به‌روایت ستاد مبارزه با مواد مخدر، تنها 17دقیقه زمان لازم است تا یک بطر مشروب الکلی تهیه کرد، چه نیازی است که دیپلمات‌های سعودی ریسک کنند و قاچاقچیان الکل میدان منیریه، پل سیدخندان، آریا شهر، میدان تجریش و... را بی خیال شوند و لابه‌لای اسباب و اثاثیه دیپلماتیک، مشروب جا سازی کنند.

  

 3) خروج، بی خروج!

اوضاع که کم‌کم بالاگرفت، سعودی‌ها قرار را بر فرار ترجیح دادند و از فرستاده خاطی‌شان خواستند که سریع‌تر به کشور بازگردد. «ی.ع.الف» هم به فرودگاه امام رفت تا با نخستین پرواز تهران- ریاض از ایران فرار کند. ماموران فرودگاه اما جلوی خروج او را می‌گیرند و بی‌اعتنا به حق آزادی رفت‌وآمد دیپلمات‌ها، به او ابلاغ می‌کنند که «حساب حساب است و کاکا، برادر.» به این ترتیب، «ی.ع.الف» از همان راهی که آمده بود، برمی‌گردد. هنوز مشخص نیست که ماموران ایرانی هم چنان جلوی خروج این دیپلمات را گرفته‌اند یا آن‌که او جواز خروج از کشور را گرفته است. پیگیری‌های «حاشیه» از سفارت عربستان در تهران، وزارت خارجه و حراست فرودگاه امام هم به جایی نرسید. شاید مقامات ایران در ممنوع‌الخروج‌کردن دیپلمات عربستانی، اقدام چند هفته پیش هندی‌ها را الگو قرار داده باشند. پیش‌تر، دو تفنگدار دریایی ایتالیا به دلیل شلیک به دو ماهیگیر هندی در سواحل این کشور قتل عمد متهم شده بودند. افندی‌ها از ایتالیا خواسته بودند تا این دو تفنگدار را تحویل دستگاه قضایی هند دهند وگرنه دیگر اجازه نمی‌دهند سفیر ایتالیا در هند، به کشورش بازگردد. هیات دولت ایتالیا هم، سفیرشان را به این دو تفنگدار ترجیح داد و تصمیم گرفت تا آن‌ها را به هند تحویل دهند. دست آخر وزیر خارجه ایتالیا هم به‌دلیل مخالفت با تصمیم هیات دولت از مقام‌اش استعفا داد.

 

4) ماشین کشتار عربستان

بعد از عراق که 8سال را با ایران در جنگ سپری کرده است، عربستانی‌ها در 50 سال اخیر با فاصله ای زیاد از دیگر کشورها، جان ایرانی‌ها را گرفته‌اند بدون آن‌که در این مدت، گلوله‌ای میان دو طرف ردوبدل شده باشد. نزدیک به 300 نفر ایرانی توسط ماموران یا فرستاده‌های عربستان سعودی کشته شده‌اند.

ابتدای این کشتار به سال 1322 و ماجرای «ابوطالب یزدی» می‌رسد. او در این سال در حین انجام طواف در مسجدالحرام بدحال شد و پس از استفراغ، توسط ماموران سعودی دستگیر و به اتهام آلوده‌کردن خانه خدا، در دادگاه محاکمه و سپس اعدام شد. این موضوع موجب قطع روابط دیپلماتیک ایران و عربستان و امتناع ایران از فرستادن حجاج برای چهارسال شد. آخرین مورد هم ماجرای اخیر، یعنی کشته شدن «فراهانی» در صحنه تصادف با دیپلمات مست عربستانی است.

زمان

حادثه

تعداد کشته شده ها

1322

اعدام زائر ایرانی

1 نفر

1366

کشتار حجاج خانه خدا

275 نفر

1391

اعدام متهمان ایرانی

18 نفر

1391

تصادف دیپلمات عربستانی

1 نفر

 

یک‌دست جام باده و یک‌دست فرمان ماشین  

طبق «کنوانسیون روابط دیپلماتیک»، فرستاده‌های دیپلماتیک کشورها، از مصونیت قضایی برخوردارند. به‌همین‌واسطه چنانچه آن‌ها در کشور دیگری مرتکب جرم شوند، امکان محاکمه آن‌ها وجود ندارد مگر آن‌که کشور فرستنده، مصونیت مامورش را لغو کند. کشور میزبان تنها اختیار دارد که دیپلمات خاطی را «عنصر نامطلوب» معرفی و او را اخراج کند. نگاهی به جرایم ارتکابی از سوی این عده نشان می‌دهد که رانندگی در حال مستی یکی از بیشترین تخلف‌هایی است که از سوی دیپلمات‌ها سر زده است.

 

1997- دیپلمات گرجستانی در آمریکا

نتیجه: لغو مصونیت/ محاکمه در کشور میزبان

یک دیپلمات گرجستانی در آمریکا در هنگام رانندگی در حال مستی یک دختر 16ساله را زیر گرفت و او را کشت. دولت گرجستان، در اثر فشارهای آمریکا، مصونیت دیپلمات‌اش را لغو کرد تا دادستانی واشنگتن این تبعه خارجی را محاکمه کند. این گرجستانی به 7سال حبس محکوم شد اما پس از گذراندن 3سال از این حبس، مقامات آمریکایی موافقت کردند تا او بقیه دوران محکومیت‌اش را در گرجستان بگذراند.

2002- دیپلمات روسی در کانادا

نتیجه: اخراج دیپلمات/ تبعید به سیبری

دو کانادایی در اثر تصادف با خودروی یک دیپلمات روسی کشته شدند. پلیس اتاوا در بررسی صحنه تصادف، اعلام کرد که این دیپلمات، مشروبات الکلی استفاده کرده است. پس از مخالفت مسکو با محاکمه دیپلمات‌اش، دولت کانادا او را «عنصر نامطلوب» تشخیص و از خاک کشورش اخراج کرد. این تبعه روس پس از بازگشت به کشورش محاکمه شد. دست آخر، دادگستری روسیه او را به 5سال حبس در سیبری محکوم کرد.

 

2008- دیپلمات لهستانی در کانادا

نتیجه: لغو مصونیت/ محاکمه در کشور میزبان

رانندگی در حال مستی از سوی یک دیپلمات لهستانی در ونکوور کانادا و مرگ یک‌نفر برای او دردسری جدی فراهم کرد. دولت لهستان از این اقدام عذرخواهی کرد و برای نشان‌دادن حُسن نیت‌اش، مصونیت  دیپلمات‌اش را لغو کرد. کانادا هم بلافاصله این لهستانی متخلف را به دادگاه کشاند و با صدور حکم حبس، او را نقره‌داغ کرد.

 

2009- دیپلمات رومانیایی در سنگاپور

نتیجه: اخراج دیپلمات/ محاکمه در کشور فرستنده/ مداخله پلیس بین‌الملل

یک مرد 30ساله در سنگاپور توسط دیپلمات رومانیایی زیر گرفته شد و در دم جان سپرد. سه روز پس از این حادثه، دیپلمات رومانیایی به کشورش بازگشت. وزیر خارجه رومانی این دیپلمات را از سمت‌اش عزل و دادگاه هم او را محاکمه کرد. دولت سنگاپور اما دست‌بردار نبود و از مقامات رومانی خواست تا این راننده مست را تحویل آن‌ها دهند. پس از خودداری دولت رومانی، سنگاپور به اینترپل (پلیس بین‌الملل) متوسل شد تا از این نهاد بین‌المللی اخطار قرمز برای بازداشت این فرد را به‌دست آورد.

2011- فرستاده سازمان ملل متحد در پاکستان

نتیجه: مشخص نیست

یکی از اعضای حاضر در گروه نظامیان ناظر سازمان ملل متحد در پاکستان که تابعیت کانادایی دارد به دلیل رانندگی در حال مستی، جراحات زیادی به راننده خودروی دیگر وارد کرد. او توسط پلیس بازداشت و آخرین اخبار از این حکایت دارد که دادگاهی در پاکستان در حال بررسی این موضوع است که آیا او برخوردار از مزایا و مصونیت‌های دیپلماتیک است یا خیر.

 

2012- دیپلمات های روسی در اسکاتلند

نتیجه: استفاده از مصونیت دیپلماتیک

پلیس شهر ادینبورگ اسکاتلند، خودروهایی را به دلیل رانندگی با سرعت غیرمجاز متوقف و رانندگان‌شان را بازداشت کرد. پس از آن که مشخص شد این افراد، دیپلمات‌های روسیه هستند، پلیس به ناچار آن‌ها را آزاد کرد. دولت اسکاتلند از پیگیری بیشتر قضیه خودداری کرد و این عده همچنان در اسکاتلند مشغول کار هستند.

 

2012- دیپلمات مکزیکی در آمریکا

نتیجه: استفاده از مصونیت دیپلماتیک

پلیس شهر آتلانتا در آمریکا، خودرویی را به‌دلیل سرعت غیرمجاز متوقف کرد. پس از آن مشخص شد که این راننده از مشروبات الکی استفاده کرده است. همه این‌ها کافی بود تا راننده متخلف روانه بازداشت‌گاه شود. سفارت مکزیک بلافاصله، پلیس آتلانتا را خبردار کرد که راننده زندانی یکی از اعضای این سفارت است و از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است. دست آخر، پلیس آمریکا این مکزیکی را آزاد کرد.

 

2013- دیپلمات تونسی در فنلاند

نتیجه: بازگشت به کشور فرستنده/ اخراج از کار

پس از ثبت تخلف یک دیپلمات زن تونسی توسط دوربین‌های ثبت سرعت فنلاند، مشخص شد که او در هنگام رانندگی مست بوده است. دولت تونس ضمن استفاده از مصونیت دیپلماتیک او را به کشور فراخواند و سپس از کار اخراج کرد.

  Comments ()
Recent Posts سایت هفته نامه حاشیه مصاحبه جدی با مردی که شوخی دارد رونمایی از مجری مناظره کاندیدا های ریاست جمهوری توسط حاشیه+تکمیلی گفتگوی هفته نامه حاشیه با رضا صادقی داستان مجسمه‌هایی که بیشتر از مجسمه بودند! شماره نهم حاشیه منتشر شد نامه علی مطهری به رهبر انقلاب در مورد ردصلاحیت هاشمی رفسنجانی ما فال مشایی را گرفته ایم پیغام شورای نگهبان به هاشمی رفسنجانی:انصراف بده جواب و راه حل جداول و معماهای صفحه سرگرمی شماره ششم حاشیه
My Tags حاشیه (۳٢) انتخابات (۱۱) شماره اول (٧) شماره دوم (٦) شماره سوم (٦) شماره هشتم (۳) شماره ششم (۳) شماره هفتم (۳) شماره نهم (٢) شماره پنجم (٢) جاده خاکی (٢) مشایی (٢) نظرسنجی (٢) هنرمندان (۱) مناظره (۱) یارانه (۱) طنز (۱) زلزله (۱) هاشمی (۱) سرگرمی (۱) بوشهر (۱) فال (۱) متادون (۱) سگ (۱) لاریجانی (۱) شورای شهر (۱) آی تی (۱) مجسمه (۱) کره شمالی (۱) رضا صادقی (۱) کهریزک (۱) رسوایی (۱) مسعود ده‌نمکی (۱) علی مطهری (۱) قدیری ابیانه (۱) منصور ضابطیان (۱) کلاه قرمزی (۱) مسعود فراستی (۱) فواد صادقی (۱) مارگارت تاچر (۱) شماره یازدهم (۱) محمدغرضی (۱) عسل بدیعی (۱) آلماتی (۱) جمشید بسم‌الله (۱) کیم جونگ اون (۱) آب پریا (۱) زاپاس المشایی (۱) جم‌تی‌وی (۱) افسردگی هنرمندان (۱) خندوهناکی (۱) این دماغِ جذاب (۱) نوار 8 میلیونی (۱) سخنرانی طولانی (۱) بهروز وثوقی راد (۱)
My Friends   باشگاه مدیران و متخصصان My Pardis