گروه نویسندگان حاشیه
Contact me
My Profile
Blog Author(s) گروه نویسندگان حاشیه
Previous Months Home Archive امرداد ٩٢ خرداد ٩٢ اردیبهشت ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ More ...
      حاشیه... ("حاشیه" یک هفته نامه فرهنگی٬اجتماعی و البته سیاسی است.)
مشایی تا خرداد چه کار می‌کند؟ by: گروه نویسندگان حاشیه

مطلب منتخب از شماره دوم هفته نامه حاشیه

حاشیه بررسی می‌کند

مشایی تا خرداد چه کار می‌کند؟


اصولگرایان و اصلاح‌طلبان چه بخواهند و چه نخواهند  محمود احمدی‌نژاد همچون هر رییس‌جمهور دیگری علاقه دارد که دولت‌اش ادامه پیدا کند و یکی از نزدیکان و یاران او دولت بعدی را تشکیل بدهد.

احمدی‌نژاد از همان ابتدای روی کارآمدن‌اش علاقه وافری داشت تا اسفندیار رحیم‌مشایی، رییس‌جمهور یازدهم شود. بخت اما چندان با این دو یار نبود و موضع‌گیری‌های جنجالی مشایی در سال‌های ابتدایی روی کارآمدن دولت نهم و واکنش‌های علما و چهره‌های اصولگرا موجب شد تا آرام‌آرام مشایی در حاشیه قرار بگیرد. بعد از پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات دهم، او بار دیگر شانس‌اش و یار همیشه همراه‌اش را برای نقش آفرینی بیشتر مشایی در دولت و در عرصه سیاسی کشور آزمود، اما با نامه رهبر معظم انقلاب، بار دیگر آرزوهای این دو نقش برآب شد، هرچند احمدی‌نژاد تلاش کرد تا با اعطای پست‌های متعدد در دولت، اعتماد عمیق‌اش  را به مشایی نشان دهد.

انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم نزدیک است و زمان چندانی برای احمدی‌نژاد و مشایی باقی نیست، زمان در حاشیه قرار مشایی به سرآمده و او چندماهی که در متن حوادث و رخدادهای سیاسی قرار گرفته است.

دولت اما تمام تخم‌مرغ‌های‌اش را در سبد مشایی نچیده است و سناریوها و نامزدهای دیگری را نیز برای نقش آفرینی در انتخابات از مدت‌ها پیش طراحی کرده است، دلیل این کار نیز روشن است، تایید یا رد صلاحیت مشایی از سوی شورای نگهبان در هاله‌ای از ابهام است و شورای نگهبان نیز علی‌رغم تلاش‌های فراوان از سوی جریان انحرافی حاضر به اظهارنظر صریح درباره مشایی نشده و همه‌چیز را به زمان قانونی تایید صلاحیت‌ها موکول کرده است.

در گزارش این هفته، در ابتدا با فرض این‌که مشایی تایید صلاحیت می‌شود به بررسی سناریوها و برنامه‌های انتخاباتی احتمالی مشایی و دولت می‌پردازیم و در بخش دوم گزارش که هفته آینده منتشر می‌شود با فرض ردصلاحیت او به بررسی سایر سناریوها و برنامه‌های انتخاباتی احتمالی دولت احمدی‌نژاد می‌پردازیم.

 

چرا مشایی؟

دولت احمدی‌نژاد که با شعارهایی چون عدالت، مبارزه با فساد، مبارزه با مافیا، آوردن نفت سر سفره مردم و ... در دو انتخابات قبلی به پیروزی رسیده است می‌داند که برای ادامه‌یافتن دولت‌اش  به تغییر استراتژی اساسی نیاز دارد؛ چراکه از یک‌سو شاهد ریزش هواداران اصولگرای‌اش است و از سوی دیگر با توجه به حوادث بعد از انتخابات سال 88، می‌داند که باید شعارهای متفاوتی سر دهد تا بتوان از معترضان به انتخابات 88 هم یارگیری کرد و نامزدی برای «قشر خاکستری» دست‌وپا کند. با این شرایط «مشایی» بهترین گزینه برای این استراتژی به‌شمار می‌رود، چراکه مواضع متعدد علیه مشایی، او را به چهره‌ای مبدل کرده که بسیاری از اصولگرایان مخالف قاطع او هستند و از سوی دیگر مواضع دینی مشایی در سال‌های اخیر این تلقی را پدید آورده که او حرفی تازه می‌زند و تافته‌ای جدابافته از اصولگرایان است و اصلا اصولگرا نیست، بلکه روشنفکری است که دست روزگار او را در این اردوگاه و این مقام قرار داده است.

به‌بیان ساده‌تر دولت می‌داند که از یک‌سو با تبلیغات رسانه‌های وابسته به مشایی و از سوی دیگر شدیدترین نقدها و افشاگری‌ها علیه مشایی در سال‌ها اخیر او را به «اپوزیسیون داخل نظام» تبدیل کرده است و همین تصویر را برای جذب آرای قشر خاکستری کافی می‌داند، از سوی دیگر معتقد است علاقه روستایی‌ها و مردم شهرستان‌های کوچک کماکان به احمدی‌نژاد برقرار است و جذب آرای آنها که پایگاه رای احمدی‌نژاد محسوب می‌شود با در کنار هم قرار گرفتن احمدی‌نژاد و مشایی به‌سادگی میسر است و در نتیجه مشایی گزینه‌ای مناسب برای جذب رای حداکثری از دیدگاه دولتی‌ها به شمار می‌رود.

 

زمینه‌سازی برای حضور مشایی در انتخابات

احتمال حضوراسفندیار رحیم‌مشایی در انتخابات ریاست جمهوری نه به همین چند هفته اخیر که به همان سال‌های ابتدایی ریاست جمهوری احمدی‌نژاد بازمی‌گردد. در ماه‌های اخیر اما تبلیغات برای حضور مشایی در انتخابات عیان‌تر شده است و در محمود احمدی‌نژاد در صف اول تبلیغ‌کنندگان او قرار دارد.

انتصاب مشایی به‌عنوان رییس دبیرخانه اجلاس «جنبش عدم‌تعهد» را می‌توان مهم‌ترین گام در این راستا دانست. بسیاری معتقد بودند که حضور مشایی در این سمت موجب می‌شود تا او وجهه‌ای بین‌المللی پیدا کند و با این عنوان حضوری فعال‌تر در رسانه‌های داخلی و خارجی داشته باشد و با انجام مذاکرات دیپلماتیک «رجلِ سیاسی بودن»‌اش را اثبات کند.

اسفندیار که برای نقش‌آفرینی در این سمت از ریاست دفتری رییس‌جمهور استعفا داده بود هنگام انتصاب‌اش با حکمی بلندبالا و بی‌سابقه مواجه شد. محمود احمدی‌نژاد در این حکم  خطاب به مشایی نوشت: «اینجانب جنابعالی را انسانی موحد، مؤمن، پاک، صبور و دارای قلب و اندیشه‌ای زلال، عاشق و دلبسته به ارزش‌های الهی و آحاد مردم جهان و عمیقاً عارف و متعهد به آرمان مهدوی، حاکمیت جهانی توحید، عدالت، عشق و آزادی و مدیریت مشترک ملت‌ها و فردی شایسته، مدیر، مدبر و امین و از جهات گوناگون توانمند می‌شناسم و آشنایی و همکاری با شما را برای خود هدیه‌ای الهی و افتخاری بزرگ می‌شمارم.»

احمدی‌نژاد در پایان خاطر نشان کرد: «از همه دلدادگان و منتظران بهار جهانی و الهی انسان‌ها دعوت می‌نمایم تا شما را در این مأموریت خطیر یاری دهند.»

سه‌ماه بعد هم احمدی‌نژاد در مراسم اعطای نشان درجه یک فرهنگ‌و‌هنر به مشایی به تمجیدی کم‌سابقه از وی پرداخت و گفت: «ایشان[مشایی] برای همه مانند برادری دلسوز و امین دلسوزی می‌کنند، من ندیدم کسی با ایشان بدون اراده خاص و قبلی ملاقات کند و شیفته اخلاق، منش و بزرگی ایشان نشود. ایشان صاحب اندیشه است. صاحب نظریه است. در زمینه‌های گوناگون بخصوص در مسایل بنیادین و اساسی جهان و انسان و رابطه انسان با خدا و همچنین مدیریت جهانی.من بر خود وظیفه دیدم که به نمایندگی از ملت ایران از ایشان به نمایندگی از فرزندان شایسته این ملت تقدیر کنم، البته برای نصب مدال از ایشان اجازه گرفتم. تقدیر از مشایی را جزء افتخارات زندگی خود می‌دانم. علی‌رغم تمام هیاهوهای بی بنیان خداوند متعال این توفیق را داد که بنده به نمایندگی از ملت از یک فرزند برومند ملت تقدیر کنم.ملت ایران قدر فرزندان خود را می‌داند و می‌شناسد. اگر بخواهیم آقای مشایی را در یک کلمه معرفی کنیم باید بگوییم مهندس مشایی مردیست بهاری، بهاری، بهاری.» اما برنامه‌های انتخاباتی دولت برای مشایی به همین اظهارنظرها خلاصه نمی‌شود.

 

بهار، بهار چه اسم آشنایی!

از ماه‌ها پیش شنیده می‌شد که مشایی «زنده‌باد بهار» را به‌عنوان شعار انتخاباتی‌اش اعلام برگزیده است، محمود احمدی‌نژاد نیز تلاش کرد در سخنرانی‌های متعددش، در هرجای ممکن، شعار «زنده باد بهار» را تکرار و تکرار کند تا به شعاری آشنا برای مردم تبدیل شود.

خیلی زود شعار «زنده باد بهار» بر روی تی‌شرت‌های حامیان مشایی نقش بست و در برخی از مراسم‌های استقبال از مشایی و احمدی‌نژاد، همچون بازگشت رییس دولت از مصر به ایران، مورد استفاده هواداران احمدی‌نژاد و مشایی قرار گرفت.

تعریف و تمجیدهای فراوان از مشایی و زمینه‌سازی برای آمدن «بهار» یا همان مشایی تنها برنامه‌های احمدی‌نژاد و دولت برای حضور مشایی در انتخابات نیست.

 

سفرهای انتخاباتی

سفرهای استانی دولت چندماهی است با وقفه دچار شده است، به‌گفته برخی نمایندگان مجلس، استقبال کم مردم از احمدی‌نژاد و گرانی دلیل این اتفاق است. اما احمدی‌نژاد به‌خوبی می‌داند که سفرهای استانی که نقطه قوت دولت او محسوب می‌شود نباید تعطیل شود آن هم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری؛ چراکه همراهی مشایی با رییس‌جمهور در سفرهای استانی می‌تواند مزایای تبلیغاتی و سیاسی فراوانی برای او داشته باشد.

به‌نظر می‌رسد احمدی‌نژاد در هفته‌های پیش‌رو قصد دارد شکل تازه‌ای به سفرهای استانی-انتخاباتی خود و مشایی بدهد؛ سفرهای استانی به شیوه‌ای که او در این سال‌ها اجرا می‌کرده، وقت زیادی از کابینه می‌گیرد اما وقت تنگ است و چاره کار در این است که سفرها در جمع محدودتری و به بهانه دیگری به‌غیر از سفرهای استانی، چون افتتاح پروژه‌هایی که طبق زمان‌بندی می‌بایست در هفته اخیر برگزار شود، انجام می‌شود و طبیعتا مشایی هم در این سفرها همراه احمدی‌نژاد خواهد بود.

 

برگزاری نشست‌های تبلیغاتی

انتصاب مشایی به‌عنوان رییس دبیرخانه اجلاس «جنبش عدم‌تعهد» علاوه بر مزایای سیاسی برای او موجب شد تا مجموعه سالن اجلاس سران در اختیار او قرار بگیرد. مشایی نیز از این فرصت به خوبی استفاده کرده و برنامه‌های مختلفی که رنگ‌وبوی انتخاباتی آن بسیار غلیظ است در این مجموعه تدارک ببیند و خودش هم حضوری فعال در این مراسم داشته است.

برگزاری جشن بزرگ هنرمندان، جشن نوروز، برگزاری مراسم اهدای نشان درجه یک فرهنگ‌وهنر و... از جمله استفاده‌هایی است که مشایی از این سالن و امکانات آن کرده است.

اما تحرکات انتخاباتی مشایی در همین سالن خلاصه نمی‌شود و او برنامه‌های گسترده‌تری دارد؛ چنان‌که در هفته‌های اخیر، خبری مبنی بر برگزاری جشن نوروزی در استادیوم صدهزارنفری ورزشگاه آزادی با هدف تجلیل از «اعضای ستاد تسهیلات سفرهای کشور» منتشر شده است. در این اخبار آمده است که از هفته‌ها پیش تلاش‌های گسترده‌ای برای پرکردن استادیوم در این روز آغاز شده چراکه قرار است مشایی و احمدی‌نژاد با هم در این مراسم حاضر شوند و به سخنرانی بپردازند.

با توجه به امکانات وسیع دولت، ورزشگاه‌های متعدد ساخته‌شده از سوی دولت در شهرستان‌ها و حتی روستاها، به‌نظر می‌رسد مشایی هیچ محدودیتی برای برگزاری میتینگ‌های تبلیغاتی در سراسر کشور نداشته باشد.

 

مشایی حامی هنرمندان

دولتی‌ها به‌خوبی درک کرده‌اند که یکی از ملزومات جذب آرای قشر خاکستری نزدیک‌شدن به هنرمندان است و این مهم در سال‌های اخیر برعهده اسفندیار رحیم‌مشایی گذاشته شده است. دیدارهای متعدد با هنرمندان، حمایت‌های مالی از نمایش‌گاه‌های عکاسی و هنری هنرمندان از سوی مشایی، اعطای وام‌های مختلف به هنرمندان با نامه‌های مشایی، حمایت‌های مالی از هنرمندان بیمار از سوی مشایی و... تنها نمونه‌های کوچکی از این تلاش‌هاست.

عکس‌های مشایی با هنرمندانی چون هدیه تهرانی، مهناز افشار، جمشید مشایخی و... هم در سال‌های اخیر همواره خبرساز بوده است و برگزاری اولین جشن بزرگ هنرمندان نیز نشان داد که او حساب ویژه‌ای برای حمایت هنرمندان در انتخابات باز کرده است؛ حسابی که البته با حمایت‌های انجام‌شده چندان هم بیراه نبوده، اما نکته این‌جاست که تعداد قابل توجهی از هنرمندانی که مورد علاقه قشر خاکستری هستند به دایره حمایت‌های خاص مشایی وارد نشدند.

 

اسفندیار حامی حقوق زنان

به‌نظر می‌رسد دفاع از حقوق زنان جزو رئوس برنامه‌های انتخاباتی مشایی به شمار می‌رود. در سال‌های اخیر تنها این اصلاح‌طلبان بودند که در انتخابات‌ها شعار دفاع از حقوق زنان، وزیر زن و ... را سر می‌دادند. احمدی‌نژاد گرچه این شعارها را نداده بود اما تابوشکنی کرد و نخستین وزیر زن در تاریخ جمهوری اسلامی ایران را برای حضور در کابینه انتخاب کرد؛ انتخابی که البته به سرانجام نرسید و وقایع پیش‌بینی‌نشده موجب شد که مرضیه وحیددستجردی در کنار باقر لاریجانی قرار بگیرد، مغضوب شود و در سال آخر از کابینه اخراج شود.

کنارگذاشته‌شدن دستجردی از کابینه، وجهه دفاع دولت از حقوق زنان و اعتماد به مدیریت زنان را خدشه‌دار کرد و در هفته‌های پیش‌رو اسفندیار رحیم‌مشایی که پیش از این نشان داده به مدیریت زنانی چون «آزاده اردکانی» اعتماد دارد و حامی مدیریت زنان و هنرمندان زن است در برنامه‌های انتخاباتی خود جایگاه ویژه‌ای برای زنان در نظر خواهد داشت.

 

مشایی امید نسل جوان!

نزدیکی به هنرمندان، دفاع از حقوق زنان، سخنان به اصطلاح روشنکفرانه درباره دین و انسان، صورتی بدون محاسن و... همه از جذابیت‌های مشایی برای جوانان محسوب می‌شود.

مشایی که در سال‌های اخیر تلاش کرده ارتباطی نزدیک با جوانان برقرار کند، بدنه اصلی ستاد انتخاباتی‌اش را از جوانان انتخاب خواهد کرد. تشکیل ستادهای استقبال از مشایی و احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر با حضور جوانان امروزی، نشان از برنامه‌ریزی‌های بلند مشایی و یاران‌اش برای جوانان می‌دهد.

دادن شعارهایی چون استفاده از مدیران جوان در دولت، فراهم‌کردن فضای باز سیاسی و فرهنگی،  کنارگذاشتن سخت‌گیری درباره حجاب‌وپوشش و اعتماد به جوانان می‌تواند از جمله سرفصل‌های پرطمراق برنامه‌های تبلیغاتی مشایی در انتخابات باشد.

 

توجه به قومیت‌ها

مشایی با سابقه‌ای بلندمدت در وزارت اطلاعات در حوزه قومیت‌ها به خوبی با مسائل قومیت‌های مختلف آشنا است، از سوی دیگر به‌خوبی می‌داند که قومیت‌ها سبد رای قابل توجهی دارند. از همین‌رو شعارهایی در حمایت از قومیت‌ها، وعده دخالت‌دادن آنها در اداره کشور، انتصاب مدیران محلی در مناطق مختلف کشور، حمایت‌های مادی و معنوی از قومیت‌ها و ایجاد اشتغال در مناطق مرزی از جمله برنامه‌های احتمالی مشایی برای قومیت‌ها به‌شمار می‌رود.

به‌نظر می‌رسد مهم‌ترین رئوس برنامه‌های انتخاباتی مشایی همین چند نمونه باشد، اما مدت کوتاهی باید صبر کرد تا مشایی ثبت‌نام کند و صلاحیت‌‌اش بررسی شود؛ بعد از آن می‌توان شفاف‌تر درباره برنامه‌های انتخاباتی مشایی سخن گفت.

 

سفر نوروزی- انتخاباتی مشایی

احمدی‌نژاد در سفری نوروزی-انتخاباتی همراه با مشایی به دزفول و برخی مناطق عملیاتی سفر کرد. بعد از سفر به دزفول، یک سایت خبری وابسته به مشایی، استقبال از او را این‌گونه روایت کرد: «در این سفر «مردم، جوانان و نظامیان» چنان استقبال گرمی از اسفندیار رحیم‌مشایی کردند که نشان می‌دهد اقبال مردم به مهندس مشایی به شکلی فزاینده و باورنکردنی روبه‌صعود است. جوانان دزفولی و بازدیدکنندگان در حمایت از مهندس مشایی شعار «مشایی! مشایی! حمایتت می‌کنیم» یا «زنده باد بهار» سر دادند. حمایت‌های مردمی از مهندس مشایی این حقیقت را آشکار می‌سازد که مردم بهاری ایران مرعوب تهدیدهای زمستانی نشده‌اند و می‌رود که در روزهای آینده فصل بهار، استقبال از «مرد بهاری؛ مهندس مشایی» شهرهای دیگر کشور را نیز دربرگیرد.»

 

 من که فرزند این سرزمین‌ام

اولین جشن بزرگ هنرمندان با عنوان «درخت دوستی» از جمله برنامه‌های انتخاباتی مشایی در سال اجلاس سران بود؛ برنامه‌ای که در آن هنرمندان شاخصی حضور داشتند. سالار عقیلی، شروع به اجرای قطعه «خوشه‌چین» کرد و تا خواند «من که فرزند این سرزمینم/ درپی توشه‌ای خوشه‌چینم» اسفندیار رحیم‌مشایی بدون اطلاع قبلی در این مراسم حاضر شد و مانیتورهای سالن اجلاس سران، ورود او همراه با این قسمت از تصنیف را به هنرمندان حاضر اعلام می‌کرد و تلاش شد تا با فراهم‌آوردن فضایی احساسی-حماسی، مشایی جای بیشتری در دل هنرمندان بیشتر باز کند.

  Comments ()
Recent Posts سایت هفته نامه حاشیه مصاحبه جدی با مردی که شوخی دارد رونمایی از مجری مناظره کاندیدا های ریاست جمهوری توسط حاشیه+تکمیلی گفتگوی هفته نامه حاشیه با رضا صادقی داستان مجسمه‌هایی که بیشتر از مجسمه بودند! شماره نهم حاشیه منتشر شد نامه علی مطهری به رهبر انقلاب در مورد ردصلاحیت هاشمی رفسنجانی ما فال مشایی را گرفته ایم پیغام شورای نگهبان به هاشمی رفسنجانی:انصراف بده جواب و راه حل جداول و معماهای صفحه سرگرمی شماره ششم حاشیه
My Tags حاشیه (۳٢) انتخابات (۱۱) شماره اول (٧) شماره دوم (٦) شماره سوم (٦) شماره هشتم (۳) شماره ششم (۳) شماره هفتم (۳) شماره نهم (٢) شماره پنجم (٢) جاده خاکی (٢) مشایی (٢) نظرسنجی (٢) هنرمندان (۱) مناظره (۱) یارانه (۱) طنز (۱) زلزله (۱) هاشمی (۱) سرگرمی (۱) بوشهر (۱) فال (۱) متادون (۱) سگ (۱) لاریجانی (۱) شورای شهر (۱) آی تی (۱) مجسمه (۱) کره شمالی (۱) رضا صادقی (۱) کهریزک (۱) رسوایی (۱) مسعود ده‌نمکی (۱) علی مطهری (۱) قدیری ابیانه (۱) منصور ضابطیان (۱) کلاه قرمزی (۱) مسعود فراستی (۱) فواد صادقی (۱) مارگارت تاچر (۱) شماره یازدهم (۱) محمدغرضی (۱) عسل بدیعی (۱) آلماتی (۱) جمشید بسم‌الله (۱) کیم جونگ اون (۱) آب پریا (۱) زاپاس المشایی (۱) جم‌تی‌وی (۱) افسردگی هنرمندان (۱) خندوهناکی (۱) این دماغِ جذاب (۱) نوار 8 میلیونی (۱) سخنرانی طولانی (۱) بهروز وثوقی راد (۱)
My Friends   باشگاه مدیران و متخصصان My Pardis