گروه نویسندگان حاشیه
Contact me
My Profile
Blog Author(s) گروه نویسندگان حاشیه
Previous Months Home Archive امرداد ٩٢ خرداد ٩٢ اردیبهشت ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ More ...
      حاشیه... ("حاشیه" یک هفته نامه فرهنگی٬اجتماعی و البته سیاسی است.)
10 نکته‌ای از زندگی رهبر جدید کره شمالی by: گروه نویسندگان حاشیه

مطلب منتخب از شماره سوم هفته نامه حاشیه

پسر کو ندارد نشان از پدر


زمانی که «جورج دبلیو بوش»، رییس‌جمهور سابق آمریکا در سال 2003، با ابداع «حمله پیش‌دستانه» و «حمله پیشگیرانه»، به ارتش کشورش دستور داد تا با هجوم به عراق، «صدام‌حسین» را سرنگون کنند، تصور نمی‌کرد که 10سال بعد کشورش با همان ابداعات به جدی‌ترین شکلی تهدید شود: «حمله پیش‌دستانه هسته‌ای» آن هم از سوی همان کشوری که او، در کنار ایران و کوبا «محور شرارت» خوانده بودش: کره شمالی.

 با مرگ «کیم‌جونگ ایل» رهبر سابق کره شمالی و به‌قدرت‌رسیدن پسرش، «کیم‌جونگ اون» زمزمه‌هایی شنیده می‌شد که پسر، میراث پدر را بر باد خواهد داد. جوانیِ رهبر جدید و برخی از اظهاراتی همچون انتقاد از سیستم سیاسی موروثی در کره شمالی که به او نسبت می دادند برخی از تحلیل‌گران را به این صرافت انداخته بود که کره شمالی در دوران رهبری کیم جوان مشی جدیدی پیش خواهد گرفت. وقتی رهبر جدید دستور داد برخی از فعالیت‌های هسته‌ای کنار گذاشته شود تا آمریکا، کمک‌های غذایی‌اش را به کره شمالی روانه کند، امیدها چندبرابر شد. این بارقه‌ها اما خیلی زود پژمرده شدند. ابتدا، آزمایش موشکی که کره شمالی آن را تحقیقاتی می‌دانست، اعتراض همسایه جنوبی، آمریکا و حتی روسیه و چین را به‌دنبال داشت. شورای امنیت سازمان ملل هم بلافاصله تشکیل جلسه داد و با سنگین‌ترکردن تحریم‌های کره شمالی، خط‌ونشانی جدی برای رهبر جدید کشید. پس از آن بود که کیم جونگ اون نشان داد که هیچ از پدر و پدربزرگ‌اش کم ندارد. سومین آزمایش هسته‌ای تاریخ کره شمالی انجام شد تا اوضاع بیش از پیش پیچیده شود. پاسخ پیونگ‌یانگ به اعتراض‌ها و تهدیدهای آمریکا، تهدید به «حمله پیش‌دستانه هسته‌ای» بود. این وضعیت نشان می‌دهد که کره شمالی تحت رهبری کیم جدید هم کما فی السابق و السابقون است. رهبری که اطلاعات چندانی از او در دست نیست و حتی می‌توان اطلاعات هرچند اندک موجود را هم آغشته به بزرگ‌نمایی رسانه‌های غربی دانست.

1- بپوشونش: برخی از تحلیل‌گران که زندگی شخصی کیم جونگ اون را مطالعه می‌کنند، بر این باورند که مدل موی او به این دلیل انتخاب شده تا جراحی سروصورت‌اش کمتر دیده شود. گفته می‌شود، از زمانی که جانشینی کیم پسر تقویت شد، پزشکان کره شمالی با انجام جراحی پلاستیک تلاش کردند تا او هرچه بیشتر به پدرش شباهت داشته باشد. احتمالا این عمل به این دلیل انجام شد تا رهبر جوان بتواند از کاریزمای پدرش بهره ببرد.

2- عمه 4ستاره: در نظام سیاسی بسته کره شمالی، نزدیک‌ترین افراد به مقامات عالی‌رتبه سیاسی، اعضای خانواده آن‌ها هستند. «کیم کیون هو» و «یانگ سون تائه»، عمه و شوهرعمه 66 ساله کیم جونگ اون، نزدیک‌ترین افراد به او به شمار می‌روند. این دوتا آن اندازه به رهبر تازه‌کار کره شمالی نزدیک‌اند که او حتی در کوچک‌ترین فعالیت‌های سیاسی‌اش از آن‌ها مشورت می‌گیرد. عمه کیم جونگ اون، نخستین زنی است که در کره شمالی به درجه ژنرال 4ستاره ارتش رسید. او احتمالا بر روند انتقال قدرت از پدر به پسر نظارت داشته است. شوهر عمه هم تا آن اندازه در سطوح اصلی قدرت نفوذ دارد که از او به‌عنوان «مرد شماره 2 کشور» یاد می‌شود.

3- فنی‌وحرفه‌ای 20 می‌گرفته: مردم کره شمالی تقریبا تا دو سه سال مانده به مرگ «کیم جونگ ایل» شناختی از پسرش کیم جونگ اون نداشتند. او سومین پسر کیم جونگ ایل است و تا سال ۱۹9۸ با نام مستعار در مدرسه‌ای انگلیسی‌زبان در برن سوئیس تحصیل می‌کرد. بنا به گزارش‌های موجود، او دانش‌آموز چندان موفقی نبوده و به‌ویژه در درس‌های ریاضی و علوم مشکل داشته است. در مقابل، کیم جونگ اون، بهترین نمرات‌اش را در درس‌های موسیقی و فنی‌وحرفه ای به‌دست آورده است.

4- پادشاه کله سحر: اطلاعات اندکی درباره دوران کودکی کیم جون اون وجود دارد. در کره شمالی، 8 ژانویه روز تولد رهبر جدید و تعطیل اعلام شده است. با این همه، دقیقا مشخص نیست او در سال 1983 به دنیا آمده است یا 1984. مادر کیم جونگ اون هم به جای آن‌که او را «کیم» صدا زند، «ستاره صبح» خطاب‌اش می‌کرد. هنوز مشخص نیست، مادر چه از پسر دیده بود که او را چنین صدا می‌زد.

5- بابا! جردن می‌خوام: اشتیاق فراوان به ستاره‌های آمریکایی بسکتبال در میان رهبران کره شمالی موروثی است. رهبر جدید، نه‌تنها از هواداران «دنیس رادمن»، بسکتبالیست مشهور آمریکایی است بلکه مانند پدرش به «مایکل جردن» فوق ستاره NBA آمریکا هم علاقه زیادی دارد. رهبر سابق کره شمالی در سال 2001 از جردن خواست تا به کره شمالی سفر کند، اما او دعوت کیم جونگ ایل را رد کرد. مادلین آلبرایت، وزیر وقت امورخارجه آمریکا، در سال 2000 و برای اثبات حسن نیت‌اش، به‌عنوان هدیه، یک توپ امضاشده از مایکل جردن را برای کیم جونگ ایل فرستاد. رهبر جدید هم پا در راه پدر گذاشته و در سال جاری دعوت‌نامه‌ای برای دنیس رادمن ارسال کرد. رادمن برخلاف جردن، سوار هواپیما شد و در پیونگ‌یانگ فرود آمد.

6- پرتاب هشت‌امتیازی: علاقه رهبران کره شمالی به بسکتبال تنها به ستارگان آمریکایی این ورزش محدود نمی‌شود. کیم پسر به‌مانند پدرش مرتب به سالن‌های بسکتبال محل اقامت‌اش می‌رود و دست به توپ می‌شود. به نظر می‌رسد که «کیم جونگ ایل» در اکثر کاخ‌های‌اش یک زمین بسکتبال استاندارد داشته که حالا به پسرش ارث رسیده است. رهبران کره دستور داده‌اند که قوانین بازی بسکتبال هم به‌نحو اعجاب‌آوری تغییر کنند. به این ترتیب، کره شمالی سیستم امتیازدهی منحصر به خودش را دارد: برای هر ضربه دانک سه امتیاز؛ چهار امتیاز برای یک پرتاب سه‌ امتیازی که به لبه سبد برخورد نکند و هشت‌امتیاز برای پرتابی که در سه ثانیه پایانی بازی به ثمر برسد. این یعنی جوجه بسکتبال کره شمالی را آخر بازی می‌شمارند. هر ضربه آزاد ازدست‌‌رفته هم یک امتیاز منفی دارد.

7- سگ‌های بابا: در میان فرزندان کیم جونگ ایل، کیم جونگ اون از همه بیشتر به پدرش شباهت دارد. آشپر خانواده کیم هم پس از خروج از کشور گفته بود، کیم پسر از هر نظر به‌و‌یژه در «ظاهر و جثه» بی‌اندازه به پدرش شبیه است. علاقمندی مشترک آن‌ها به حیوانات هم جلب توجه می‌کند. کیم پسر به مانند پدرش علاقه زیادی به سگ‌های نوع «ژرمن شپرد» دارد و تمامی سگ‌های پدرش به او به ارث رسیده است.

8- عاشق شدم من: کیم پسر در برخی رفتارهای‌اش از پدرش کاملا تمایز دارد. در حالی‌که کمتر کسی مادر رهبر کنونی یعنی همسر سوم کیم پدر را دیده است، «کیم یو چونگ»، همسر رهبر جدید کره شمالی دست‌دردست او در مراسم عمومی حاضر می‌شود. کیم یو چونگ، 5 سال از همسرش کوچک‌تر و 24ساله است. او و کیم پسر روابط عاشقانه‌ای داشته‌اند.

9- اون آقاهه که تو ماتریکس بود: کیم جونگ اون از عاشقان سینه‌چاک «اریک کلاپتون»، گیتاریست و خواننده مشهور راک انگلیسی، است. فیلم‌های «کیانو ریوز»، بازیگر آمریکایی-کانادایی هم از دیگر علاقمندی‌های رهبر جدید کره شمالی است. ریوز به‌ویژه با بازی ماندگار در نقش «نیو» در  فیلم ماتریکس شهرتی به هم زد.

10- مردش هستید نظارت کنید: به‌نظر می‌رسد در دوران هرچند اندکِ رهبری کیم جونگ اون، تغییر ماهیت فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی در حال ثمردهی است. این کشور در سال‌های 2006 و 2009 دو آزمایش هسته‌ای موفقیت‌آمیز را پشت سر گذاشت. هردو آزمایش، انفجاری با ترکیب پلوتونیوم بودند. اما برخی کارشناسان معتقدند در آزمایش سال 2013 که به بحران اخیر شبه جزیره کره منجر شد، پیونگ‌یانگ، از اورانیوم غنی‌شده استفاده کرده است. چنانچه، برنامه هسته‌ای کره شمالی به سوی اورانیوم غنی‌شده تغییر ماهیت داده باشد، عملا کار نظارت بر این برنامه به‌مراتب سخت‌تر از گذشته می‌شود؛ چراکه برخلاف پلوتونیوم، برنامه هسته‌ای مبتنی‌بر اورانیوم غنی‌شده، هم به‌جای کمتری نیاز دارد و هم قابلیت پنهان‌سازی بیشتری دارد. با وجود این، هنوز کارشناسان، تردید دارند که کره شمالی توانسته باشد، کلاهک‌های هسته ای را تا آن اندازه کوچک کند که بتوان آن را سوار یک موشک کرد.

مشخصات موشک‌های کره شمالی

موشک

برد

نوع پرتاب

طول

وضعیت

هواسونگ 5

Km 300

یک مرحله‌ای

10 متر

عملیاتی

هواسونگ 6

Km 500

یک مرحله‌ای

12 متر

عملیاتی

نودونگ

Km 1000

یک مرحله‌ای

15 متر

عملیاتی

رودونگ

Km 1300

یک مرحله‌ای

10 متر

عملیاتی

موسودان

Km 3000

یک مرحله‌ای

8 متر

عملیاتی

تائه پودونگ 1

Km 2500

دو مرحله‌ای

25 متر

در حال آزمایش

تائه پودونگ 2

Km 6700+

دو-سه مرحله‌ای

32 متر

در حال توسعه

 

 

 

 

 

  Comments ()
Recent Posts سایت هفته نامه حاشیه مصاحبه جدی با مردی که شوخی دارد رونمایی از مجری مناظره کاندیدا های ریاست جمهوری توسط حاشیه+تکمیلی گفتگوی هفته نامه حاشیه با رضا صادقی داستان مجسمه‌هایی که بیشتر از مجسمه بودند! شماره نهم حاشیه منتشر شد نامه علی مطهری به رهبر انقلاب در مورد ردصلاحیت هاشمی رفسنجانی ما فال مشایی را گرفته ایم پیغام شورای نگهبان به هاشمی رفسنجانی:انصراف بده جواب و راه حل جداول و معماهای صفحه سرگرمی شماره ششم حاشیه
My Tags حاشیه (۳٢) انتخابات (۱۱) شماره اول (٧) شماره دوم (٦) شماره سوم (٦) شماره هشتم (۳) شماره ششم (۳) شماره هفتم (۳) شماره نهم (٢) شماره پنجم (٢) جاده خاکی (٢) مشایی (٢) نظرسنجی (٢) هنرمندان (۱) مناظره (۱) یارانه (۱) طنز (۱) زلزله (۱) هاشمی (۱) سرگرمی (۱) بوشهر (۱) فال (۱) متادون (۱) سگ (۱) لاریجانی (۱) شورای شهر (۱) آی تی (۱) مجسمه (۱) کره شمالی (۱) رضا صادقی (۱) کهریزک (۱) رسوایی (۱) مسعود ده‌نمکی (۱) علی مطهری (۱) قدیری ابیانه (۱) منصور ضابطیان (۱) کلاه قرمزی (۱) مسعود فراستی (۱) فواد صادقی (۱) مارگارت تاچر (۱) شماره یازدهم (۱) محمدغرضی (۱) عسل بدیعی (۱) آلماتی (۱) جمشید بسم‌الله (۱) کیم جونگ اون (۱) آب پریا (۱) زاپاس المشایی (۱) جم‌تی‌وی (۱) افسردگی هنرمندان (۱) خندوهناکی (۱) این دماغِ جذاب (۱) نوار 8 میلیونی (۱) سخنرانی طولانی (۱) بهروز وثوقی راد (۱)
My Friends   باشگاه مدیران و متخصصان My Pardis