گروه نویسندگان حاشیه
Contact me
My Profile
Blog Author(s) گروه نویسندگان حاشیه
Previous Months Home Archive امرداد ٩٢ خرداد ٩٢ اردیبهشت ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ More ...
      حاشیه... ("حاشیه" یک هفته نامه فرهنگی٬اجتماعی و البته سیاسی است.)
فواد صادقی از خبر سایت بازتاب درباره نوار هشت میلیونی احمدی‌نژاد می‌گوید by: گروه نویسندگان حاشیه

ناخواسته بازی دولت را به هم زدیم

 

 

بهروز شجاعی: بدون شک خبر اول هفته گذشته، انتشار خبری از سوی سایت بازتاب مبنی بر وجود نوار مکالمه احمدی‌نژاد با یکی از مسوولان درباره حقیقی نبودن 8 میلیون از آرای اوست! خبری که به سرعت در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت و دولت 48 ساعت بعد با انتشار جوابیه‌ای این خبر را غیرواقعی و دروغ خواند و خواستار رسیدگی به آن شد.

با فواد صادقی، چهره شناخته شده تحریریه سایت بازتاب امروز، درباره خودش، افکارش، سایت‌های بازتاب، تابناک، آینده و بازتاب امروز به گفت‌وگو پرداختیم.

صادقی که کار ژورنالیستی خود را از روزنامه کیهان آغاز کرده است، با اشاره به ماجرای انتشار فیلم‌ هاله نور که آن هم برای نخستین بار از سوی بازتاب منتشر و در ابتدا دولت اساسا منکر چنین دیدار و فیلمی شد، تاکید می‌کند که این خبر را از منبعی کاملا موثق و از درون تیم احمدی‌نژاد گرفته و آن را سناریویی برای جلوگیری از ردصلاحیت مشایی و بر هم زدن انتخابات در صورت به قطعیت رسیدن عدم رای‌آوری کاندیدای دولت عنوان می‌کند.

 

- آقای صادقی شما با سایت بازتاب که بعدها به تابناک تغییر نام داد، از بنیانگذاران سایت‌های خبری در ایران به شمار می‌روید. چه شد که تصمیم گرفتید یک سایت خبری را تاسیس کنید؟

جریان شکل‌گیری تاسیس سایت‌های خبری از حدود سال 1381 به ذهن ما رسید. در آن زمان ما حدود یک دهه سابقه روزنامه‌نگاری و نشریات مکتوب داشتیم و مشکلات کنونی وجود داشت؛ از نیاز به تامین مالی سنگین تا اخذ مجوزهای دست‌وپاگیر تا پایین بودن ضریب نفوذ مطبوعات در جامعه و همچنین سرعت پایین انتقال مطلب ما تصمیم گرفتیم که از فضای وب برای انتقال اخبار استفاده کنیم. تا جایی که خاطرم هست؛ سایت بازتاب اولین سایت خبری شناسنامه‌دار بود که در آن زمان راه‌اندازی شد. البته بعضی سایت‌ها خارج از کشور و برخی سایت‌ها هم در داخل بودند، اما در واقع شب‌نامه‌مانند و با هویت نامشخص بودند تا یک سایت خبری. اینکه یک سایتی به صورت رسمی با مدیرمسئول و تحریریه مشخص در داخل فعالیتش را آغاز کند، با سایت بازتاب شروع شد و بعد به سرعت مورد استقبال قرار گرفت. البته یکی از دلایلش هم انتساب و رابطه‌ای بود که ما آن زمان با آقای محسن رضایی، دبیر مجمع داشتیم و این باعث می‌شد که میزان اعتبار اخبار آن سایت افزایش پیدا کند البته این نوع ارتباط لزوما به معنای موفقیت هیچ رسانه‌ای نیست، کما اینکه سایر سایت‌های خبری که به مسوولان دیگر نظام وابسته بودند، نتوانستند آن موفقیت را کسب کنند یا روزنامه‌ای که به آقای رضایی وابسته بود، نتوانست در جلب مخاطب موفق باشد. به صورت کلی در آن زمان یک خلاءایی بود که با ورود سایت بازتاب به سرعت پر شد و این نوع نگرش توسط رسانه‌های دیگر تکثیر شد.

- دو نکته در این پاسخ شما وجود داشت اول اینکه شما در صحبت‌های خود چندبار از «ما» استفاده کردید. این «مایی» که گفتید، منظورتان خودتان به شخصه بود یا جمعی از دوستان و دوم اینکه به سابقه ده ساله مطبوعاتی خود پیش از تاسیس بازتاب اشاره کردید. از این سابقه کمی بیشتر برای ما بگویید.

بنده با یک تعدادی از دوستانی که در دانشگاه امیرکبیر کانون اندیشه دانشجوی مسلمان در سال 76 راه‌اندازی کردیم، در واقع سایت بازتاب را تاسیس کردیم که شاخص‌ترین آنها آقای عمار کلانتری بودند که سردبیر این سایت بودند و بعد هم سردبیر تابناک و در ادامه سردبیر آینده نیوز و در شرایط فعلی هم سایت بازتاب امروز را عهده‌داری می‌کنند. فعالیت‌های ژورنالیستی بنده از حدود سال 72 در سرویس اقتصادی روزنامه کیهان شروع شد و بعد به سایر نشریات و روزنامه‌های حوزه اقتصادی افزوده شد. بعدها در کانون اندیشه دانشجوی مسلمان یک نشریه دانشجویی منتشر می‌کردیم و بعد هم هفته‌نامه آذر که آن هم منتسب به آقای رضایی بود را در سال80-79 عهده‌داری سردبیری و انتشارش بودم که بعد به سایت بازتاب رسید.

- چطور شد از کیهان شروع کردید؟

در سال 72 تقریبا دو سه روزنامه فعال بیشتر در کشور نداشتیم، چون مشی من مشی انتقادی بود و در بخش اقتصادی، سیاست‌های اقتصادی دولت را نقد می‌کردم، طبیعی بود که فقط روزنامه‌های کیهان و سلام که مشی انتقادی داشتند چنین مطالبی را منتشر کنند. من در هر دوی این روزنامه‌ها مقالاتی منتشر کردم منتهی چون روزنامه کیهان از نظر حجم و امکانات تیراژ در آن مقطع اولین روزنامه کشور بود، طبیعی بود که هر روزنامه‌نگاری تمایل داشته باشد دیدگاهش در آن منتشر شود. البته بعد از سال 75 که سیاست روزنامه کیهان تغییر کرد و دیگر نسبت به دولت سازندگی مشی انتقادی نداشت، همکاری من با این روزنامه متوقف شد.

- شما خودتان مستقیما برای روزنامه کیهان در ابتدای همکاری مطلب فرستادید یا از طریق دوست یا آشنایی این همکاری آغاز شد؟

اولین مقاله من که در کیهان منتشر شد من یک دانش‌آموز دبیرستانی بودم، مقاله را برای نمایندگی روزنامه کیهان در قم ارسال کردم که آنها هم فرستادند تهران و منتشر شد، چون در آن زمان یک مقداری جای نقد اقتصادی نسبت به دولت در آن فضای ابتدای دهه 70 خالی بود، انتشار آن مطلب خیلی نیاز به آشنا نداشت.

- چطور یک دانش‌آموز توانست یک مقاله اقتصادی بنویسد که مورد توجه قرار بگیرد و چاپ شود؟

اتفاقا من برای یادگاری آن مقاله و تعداد زیادی از مقالات که بعضا به صورت یک صفحه کامل روزنامه کیهان در فاصله سال‌های 72 تا 75 منتشر می‌شد را نگه داشتم و فکر می‌کنم آقایانی که مدعی نقد دولت سازندگی آقای ‌هاشمی هستند، حرف‌هایی که می‌زنند هنوز هم فراتر از مطالبی نیست که ما آن زمان که این دولت در اوج قدرت بود، به عنوان یک روزنامه‌نگار تازه‌کار مطرح می‌کردیم. انتقاد از سیاست‌های اقتصادی، سیاست تعدیل و تورم سنگینی که در آن دوره یعنی سال 74، 73 بود، بحث انتقاد از واردات بی‌رویه، نابسامانی مدیریت بانک مرکزی و مطالب این‌چنینی که  همه در آن سه سال و در اوج قدرت دولت سازندگی بود را من مطرح کردم. زمانی که شعار آقایان اصولگرا این بود که «مخالف ‌هاشمی دشمن پیغمبر است». کمااینکه امروز هم از نقاط قوت و سرآمدی آن دولت نسبت به دولت فعلی با افتخار دفاع می‌کنیم.

- چطور شد که در سنین نوجوانی به این بینش رسیدید؟ آیا محیط خانوادگی شما به گونه‌ای بود که به این مشی انتقادی رسیدید یا محیط محل زندگی و تحصیل شما در این رویه موثر بودند؟ چطور شد که منتقد سیاست‌های آقای‌هاشمی شدید؟ بالاخره انسان از یک جایی یک تاثیری می‌گیرد.

اعتقاد شخصی من این است که رسالت اجتماعی یک فرد یا به بیان دیگر یک روشنفکر نقد است، یعنی مهم نیست که شما با جریان حاکم چه میزان همراهی دارید و چه بهره‌ای از آن می‌برید. اینکه یک فرد در هر جایگاهی که هست در شرایط فعلی می‌تواند یک نوجوان و جوان باشد و وضعیت موجود را به نقد بکشد و ایده‌هایی که برای بهتر شدن وضعیت دارد، همیشه در ذهن من بود و سعی کردم در هر مقطعی به آن پایبند باشم. محیط زندگی من هم خیلی خاص نبود و شرایط عادی داشت، چون در قم ساکن بودیم طبیعتا بخش‌های مذهبی و انگیزه‌های دینی و نهی از منکر قوی‌تر بود در من و به نوعی این نقدها را امر به معروف و نهی از منکر می‌دانستم.

-اصالتا قمی هستید؟

بله.

- در آن مقطع آیا با آقای حسین شریعتمداری دیدار و صحبتی هم داشتید یا فقط مقالات را ارسال می‌کردید؟

آن موقع آقای شریعتمداری در روزنامه کیهان محور نبود و زمانی بود که آقای مهدی نصیری روزنامه را اداره می‌کرد هر چه آقای شریعتمداری محوریتشان در روزنامه بیشتر شد ارتباط ما کمتر شد بالاخره در سال 75 که ایشان روزنامه را به دست گرفت و به عنوان یک ابزار سیاسی علیه فضای سیاسی آن روز و تخریب آقای خاتمی استفاده کرد، ارتباط بنده با روزنامه کیهان قطع شد. البته آقای نصیری هم از دفتر قم کیهان به تهران رفت و به مقام سردبیری و مدیرمسئولی رسید اما ارتباط فیزیکی و حضوری با ایشان نداشتم.

- چطور شد که با آقای محسن رضایی آشنا شدید و کار را شروع کردید؟ از طریق عمار کلانتری بود؟

سال 76 که در پی‌تاسیس کانون اندیشه دانشجوی مسلمان بودیم، تقریبا با همه رجال سیاسی کشور ملاقات و گفت‌وگوهای مفصلی داشتیم؛ از آقای‌ هاشمی رفسنجانی گرفته تا آقای مهندس موسوی و آقای توکلی و آقایان دیگر. در همین چارچوب هم ما با آقای رضایی دیدار کردیم و همان دیداری که در سال 76 اتفاق افتاد. بعدها از طریق آقای دکتر روح الامینی پیگیری شد و منجر به این شد که ما ارتباطمان را با آقای رضایی بیشتر کنیم و تبدیل شود به اداره نشریه آذر و بعد هم تاسیس بازتاب.

- در آن حلقه‌ای که دارید، آیا فردی از آقازاده‌ها هم هست یا نه، همه تقریبا در یک سطح و دانشجو بودید.

آقازادگی واژه مبهمی است ولی دوستانی که همکاری داشتند نوعا افرادی هستند که از دوره دانشجویی و از فضای انتقاد و استقلال با هم همراه بودیم. برخی از دوستان هم ممکن است یک نسبت‌هایی با مسوولان داشته باشند ولی استفاده یا ارتباطی به مجموعه ما پیدا نمی‌کند.

- شما در چه رشته‌ای تحصیل کردید؟

بنده لیسانس عمران خود را از دانشگاه امیرکبیر گرفتم و مدرک کارشناسی ارشد را از دانشگاه علامه در حوزه مدیریت اجرایی اخذ کردم و در مقطع دکترا نیز از دانشگاه تهران در رشته مدیریت رسانه فارغ‌التحصیل شدم.

- چه شد که از آقای رضایی و تجربه موفق بازتاب جدا شدید؟

سایت بازتاب چون مشی انتقادی نسبت به آقای احمدی‌نژاد داشت، از طرف دولت با فشار شدیدی مواجه بود. اگر خاطرتان باشد در زمان معرفی کابینه احمدی‌نژاد آن نمودار... ...نفتی را منتشر کردیم که منجر شد به اینکه آقای سعیدلو وزیر نفت نتواند رای اعتماد بگیرد یا فیلم مشهور «هاله نور» که برای نخستین بار از سوی بازتاب منتشر شد و انعکاس گسترده‌ای در جهان داشت، یا موضوع هولوکاست که از طرف آقای احمدی‌نژاد مطرح شد و امروز الان همه آقایان اصولگرا منتقدش هستند، ما اولین رسانه‌ای بودیم که در سال 85 به صورت صریح این کار نقد کردیم و آن را دربردارنده تهدیدهای امنیتی برشمردیم. آقای رضایی معتقد بود که ما باید با دولت از درآشتی در بیاییم اما جمع‌بندی تحریریه این بود که ما مشی انتقادی خود را نسبت به دولت حفظ کنیم که در نهایت پیش‌بینی آقای رضایی درست از آب درآمد و آنها موفق شدند در سال 85 سایت را فیلتر کنند و در سال 86 آقای مرتضوی که آن زمان دادستان تهران بود، با توافقی که با آقای احمدی‌نژاد کرد، سایت را پلمپ کرد. البته بعد از آن تیم تابناک از همان سایت بازتاب متولد شد و بنا بر این شد که بنده به اسم خودم مسوولیتی در سایت نداشته باشم؛ البته در حدود یکسال نخست تابناک، اکثر مطالب موثر به‌خصوص در حوزه سیاست و اقتصاد را می‌نوشتم و آقای کلانتری همچنین سردبیر بودند. در آستانه انتخابات 88 یعنی در سال 87 یک تفکیک کاری بین ما صورت گرفت چون اعتقاد داشتیم آقای رضایی خیلی شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارد و بنابراین می‌خواستیم از آقای خاتمی و موسوی حمایت کنیم و در مجموع از تیم آقای رضایی جدا شدیم و آینده نیوز را تاسیس کردیم.

- آقای صادقی، کم نیستند افرادی که شما را به عنوان یک روزنامه‌نگار با گرایشات اصولگرایانه می‌شناسند آیا شما از نظر سیاسی یک اصولگرا محسوب می‌شوید یا تعلق به گرایش سیاسی دیگری دارید؟

به نوعی می‌شود گفت ما گرایش حزبی به آن معنا نداشتیم؛ چه من و چه سایر دوستانی که با هم بوده و هستیم، هویت خود را در نقد و پایبندی به اصول اخلاقی و عدالت‌طلبی و آزادی‌خواهی تعریف کرده بودیم. طبیعی بود که این فضا در دهه 70 معنای دیگری داشت، در آن زمان دولت سازندگی و بعد هم دولت اصلاحات بود، از نقد قدرت حاکم برداشت اصولگرایی می‌شد چون تکنوکرات‌ها و اصلاح‌طلبان در قدرت بودند. اما در دهه80 که با تضعیف اصلاح‌طلبان در حاکمیت و خروجشان از قوه مقننه و بعد هم مجریه همراه شد و بعد هم حاکمیت اصولگرایان بر این قوا آغاز شد، آن جنبه انتقادی حالت اصلاح‌طلبان به خودش گرفت. من در مجموع تصور نمی‌کنم بت حدود 20 سال سابقه مطبوعاتی از گرفتن موضعی، یا زدن حرف یا نوشتن مطلبی خیلی پشیمان باشم. به همین خاطر اولین نوشته‌هایم که حدود 20 سال پیش در نقد دولت سازندگی منتشر شد را امروز هم حاضرم با افتخار منتشر کنم یا اخیرا یکی از آخرین مطالبی که در سایت بازتاب منتشر شد، مقاله‌ای بود با این عنوان که هیچ رئیس‌جمهوری برای ملت ایران خاتمی نخواهد شد که متعلق به هشت سال قبل بود؛ یعنی در اوج قدرت اصولگرایان و چند روز بعد از به قدرت رسیدن آقای احمدی‌نژاد، من این یادداشت را منتشر کردم و امروز هم بر سر آن مواضع هستم. البته ارتباط شخصی ما با آقای‌هاشمی، آقای سید حسن خمینی، آقای خاتمی یا آقای مهندس موسوی و سایر چهره‌های اصلاح‌طلب به قوت خودش باقی بوده و به مرور زمان بر آن افزوده شده و آقایان به ما لطف دارند اما ما هیچ‌وقت خودمان را حزبی تعریف نکردیم و سعی کردیم که اصولی مثل دفاع از مظلوم و گفتن حقیقت ولو اینکه به مذاق حاکمان تلخ بیاید را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

- در دوران سایت بازتاب اولیه و در ادامه در تابناک، آینده و بازتاب امروز خبرهای ویژه و دست اولی را منتشر می‌کردید. آیا این خبرها از طریق کانال آقای رضایی به دست شما می‌رسید یا از طریق کانال‌های دیگر؟ آیا خبرها یا حداقل‌ خبرهای مهم و حساس را با آقای رضایی چک می‌کردید یا بر اساس تشخیص خودتان جلو می‌رفتید؟

من نمی‌توانم نقش آقای رضایی را در پرورش فکری دوستان و خودم انکار کنم، بالاخره ما جلسات مستمر چندین ساعته هفتگی با ایشان داشتیم و مباحث مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی را با ایشان به بحث می‌گذاشتیم و این در پرورش مطالب موثر بود اما هیچ‌گاه ما رابطه حرفه‌ای خودمان را در یک رسانه به صورت تشکیلاتی با ایشان قرار ندادیم که قرار باشد مطالب خاص یا هر مطلبی را ایشان ببینند و تایید کنند یا ایشان مطالبی را خودشان بر اساس مواضع خودشان بنویسند و ما به عنوان مطالب بازتاب منتشر کنیم، با ایشان ده‌ها مصاحبه داشتیم که ایشان نظرات خود را در قالب مصاحبه عنوان کردند و ما منتشر کردیم اما در رابطه کاری آن حریمی که بین رسانه و یک فرد سیاسی هست را سعی کردیم همیشه حفظ کنیم. این اخباری که شما اشاره می‌کنید، بخش زیادی از آن باز می‌گردد به برند و مرجعیت خبری، الان سایت بازتاب یک سایت فیلتر شده است و خیلی هم تحت فشار است اما تقریبا اکثر موضوعات مهم کشور که قرار است مطلبی درباره آن افشا شود یا خارج از رویه رسمی منتشر شود یا کسانی که درگیر مساله هستند ابتدا به ما مراجعه می‌کنند و مطالب و اسناد را در اختیار ما قرار می‌دهند. بخشی از آنها را ما منتشر می‌کنیم و بخشی دیگر یا مصلحت نمی‌دانیم یا جزو خط قرمزها هست. بنابراین اینکه این مطالب منتشر شود، واقعا یک فرآیند حرفه‌ای هست. مثلا همان سی‌دی ‌هاله نور را آقای رضایی تازه بعد از انتشار متوجه شد. طبیعتا در آن فضا و زمان می‌دانستند هرکس در یک رسانه داخلی بخواهد چنین کاری بکند، فقط سایت بازتاب است و به ما مراجعه می‌کردند. ما هم این فیلم را منتشر کردیم و از منبع انتشار‌دهنده محافظت کردیم. شاید یکی از دلایل هم این است که کسانی که اطلاعات و اخبار را در اختیار ما قرار می‌دهند، صیانت بازتاب از منبع خبر براساس اصول حرفه‌ای است، ما هیچ موقع هویت آنها را افشا نمی‌کنیم که به خطر بیفتند.

- این فیلم از سمت دولتی‌ها که در اختیار شما قرار نگرفت؟

نه برعکس، اگر خاطرتان باشد با انتشار این فیلم دولت خیلی آشفته شد و آقای الهام اساسا چنین ملاقات و چنین فیلمی را به شدت تکذیب کردند؛ در حالی که ما با سه شاهد عینی هم صحبت کردیم که در جلسه حضور داشتند. علاوه بر اینکه این فیلم یکساعته با کیفیت عالی در اختیار ما قرار داشت و بعدا تبدیل شد به یکی از لطایف حوزه سیاسی که حقایق مسلم را سخنگوی باصداقت دولت تکذیب می‌کند و در مناظره 88 هم این مساله مطرح شد.

- خیلی سایت‌ها جرات ندارند که اخبار ویژه و خاص را به دلایل امنیتی و قضایی منتشر کنند. شما چطور این کار را می‌کنید؟ آیا با نهاد خاصی اخبار را چک می‌کنید؟

اگر قرار باشد که ما با جایی هماهنگ کنیم طبیعتا اجازه نمی‌دهند. علت اصلی‌اش این است که ما هزینه این اقدامات را پرداخته و می‌پردازیم، ضمن اینکه سایت بازتاب چون برای مسوولان قضایی و امنیتی شناخته شده، می‌دانند که قاعدتا بازتاب برای خبرهایی که منتشر می‌کند دلایل کافی دارد و خیلی مواقع این اسناد و مدارک را از ما می‌خواهند و ما هم به اطلاع آنها می‌رسانیم.

- برسیم به سایت آینده. در روزنامه کیهان و برخی رسانه‌های دیگر این سایت را به عنوان سایت مهدی‌هاشمی معرفی می‌کردند، آیا ارتباط سازمان یافته‌ای بین شما و مهدی ‌هاشمی بود؟

این موضوع را رسانه‌های خاص در انتخابات 88 مطرح کردند. واقعیت است که بنده و سایر دوستانی که در سایت آینده نیوز و بعد سایت بازتاب امروز با هم همکاری داریم، حتی یکبار و برای یک دقیقه با آقای مهدی‌هاشمی ملاقاتی نداشته و نخواهیم داشت؛ چرا که نسبت به عملکرد ایشان در همان دوره‌ای که معاون وزیر نفت بودند در دولت اصلاحات منتقد بودیم و موضوعاتی مثل استت اویل یا کرسنت برای نخستین بار از سوی ما مطرح شد و مهدی‌ هاشمی مورد نقد قرار گرفت، البته ما همواره حریم آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های انقلاب و نظام را از یکی از فرزندان ایشان حفظ کردیم. البته ما با سایر فرزندان ایشان ارتباط داریم، منتهی مثل ده‌ها و صدها چهره سیاسی دیگری که ارتباط داریم اما رسانه ما از نظر مالی، تشکیلاتی یا حقوقی وابسته به خانواده آقای‌ هاشمی یا خاتمی یا هر شخصیت دیگری نیست و این حریم حفظ شده است.

- راجع به سایت آینده حرف زیاد است اما می‌پردازیم به بازتاب امروز. چه شد که بعد از آینده به این نتیجه رسیدید که بار دیگر سایتی آن هم با عنوان بازتاب امروز تاسیس کنید و چرا این سایت در بیشتر عمر خودش فیلتر بوده؟

در سایت 90 آمده که 7 بار سایت آینده فیلتر و توقیف و رفع فیلتر شد. در آن شرایط به ما گفته شد که اگر فعالیت‌های این سایت متوقف نشود، با این سایت برخورد امنیتی می‌شود. ما به این نتیجه رسیدیم که در آن مقطع به فعالیت آینده به دست خودمان خاتمه بدهیم که اولا امکانش باشد در مقطع دیگری بتوانیم آن را راه‌اندازی کنیم؛ یعنی حکم قضایی برای آن صادر نشود. ضمن اینکه حساسیت‌ها هم کاهش پیدا کند. در پاییز 90 سایت آینده را تعلیق کردیم و به فاصله دو ماه سایت بازتاب امروز با تقریبا همان رویه و تحریریه فعالیت خود را آغاز کرد. منتهی همان حساسیت‌ها نسبت به بازتاب هم ایجاد شد و یک ماه بعد از سوی کمیته فیلترینگ بدون دریافت اخطاری فیلتر شدیم و به ما اعلام شد که این کار را برای پیشگیری انجام دادند اما سایت بازتاب توانست به سرعت و در عمل بیش از سایت آینده‌نیوز در حالت بدون فیلتر مخاطب کسب کند؛ به‌طوری که قبل از حمله سایبری آخر به صدهزار بیننده در روز برسد.

- برسیم به جنجال آخر که ایجاد شد؛ یعنی نواری که شما مدعی شدید آقای احمدی‌نژاد درباره دستکاری آرا در انتخابات در اختیار دارد و قصد انتشار آن را دارد. شما اشاره کردید خبرهای شما در بازتاب و تابناک و آینده با سند و مدرک بوده، ماجرای این خبر و سند و مدرک آن، انتشار آن و حذف شدنش چیست؟

این خبر را از یک منبع بسیار موثق در درون جریان آقای احمدی‌نژاد به دست آوردیم و موضوع خبر هم مربوط به فضای قبل از عید بود؛ یعنی از حدود اسفندماه این بحث را مطرح کرده بودند و این سناریو را آماده کرده بودند برای شب انتخابات که با انتشار چنین نواری یک فضای حاد در کشور ایجاد کنند. پیش‌بینی دوستان آقای احمدی‌نژاد هم این بود که ما اگر نتوانیم تایید صلاحیت مشایی را بگیریم، یا به هرطریقی احساس کنیم در انتخابات بازنده هستیم، باید به نوعی بازی را به هم بزنیم. این فضا برنامه‌ریزی شده بود و منابع مورد اطمینان هم به ما اطلاع داده بودند. قرار نبود که این خبر در تاریخ هشت اردیبهشت منتشر شود و اراده حرفه‌ای نبود، بلکه بر اثر یک مشکل نرم‌افزاری که بعد از حملات سایبری به سایت و تغییر نرم‌افزار به وجود آمده بود، این خبر در هشت اردیبهشت منتشر شد. البته اگر این اتفاق نمی‌افتاد در آن مقطعی که لازم بود، مثلا 28 اردیبهشت ما خودمان این خبر را منتشر می‌‌کردیم اما اگر صادقانه بخواهم بگویم، این است که زمان انتشار خبر یکی دو هفته زودتر از زمانی است که برای آن در نظر گرفته بودیم و علت هم مشکل نرم‌افزاری بود. ما بلافاصله هم در شبکه‌های اجتماعی توضیح دادیم و صحت خبر را تایید کردیم، منتهی در ابتدا تمایل داشتیم در حالی که در خروجی rss سایت به مدت 30 دقیقه منتشر شده بود، خبر از روی سایت برداشته شود اما چون خبر اثر خود را گذاشته بود، به این جمع‌بندی رسیدیم که خبر را مجددا منتشر کنیم. منتهی بعدازظهر روز یکشنبه با مشکلی که برای یکی از همکاران پیش آمد و با تعاملی که با دستگاه قضایی داشتیم، خبر را از روی سایت برداشتیم و بعد از حدود یک روز خود سایت هم فعالیت متوقف شد تا این مشکل حل شود.

البته من به دوستان هم از گفتم که انتشار ناخواسته ابن خبر نوعی تقدیر بود و احتمالا یک حکمت و خیری در آن بود.

- آن فردی که این خبر را داد، خبرهای دیگری هم در این رابطه به شما داده؟

بله، منابع طبیعتا خبرهای دیگری هم می‌دهد. ما البته منابع دیگری در این موضوع داریم؛ مثلا می‌توانم اشاره کنم به خبری در مورد اینکه آقای احمدی‌نژاد می‌خواهد یارانه را پنج برابر کند. ما چند ساعت قبل از اینکه ایشان این خبر را در جشن هدفمندی یارانه‌ها اعلام کند، آن را روی خروجی سایت قرار دادیم و به همین خاطر آن برنامه به هم خورد. قرار بود سیستم بانکی هم این کار را بکند اما دوستان دولت دیدند چنین برگ برنده‌ای را به‌دلیل یک افشاگری رسانه‌ای نمی‌شود کنار گذاشت و در نتیجه سه چهار روز بعد آقای احمدی‌نژاد در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد اما برگ دیگر سوخته بود و الان هم هر شهری می‌رود، می‌گوید من می‌خواهم 250 هزار تومان یارانه بدهم، اما دیگر آن اثر لازم را ندارد.

یعنی موثرترین برخورد با این اقداماتی که برای دادن شوک به جامعه طراحی می‌شود، روشنگری رسانه‌ای و شفاف‌سازی افکار عمومی است که ما در مقابل ترفندهای دولت این شیوه را به کار می‌بریم.

- نظرتان راجع به جوابیه دولت و اینکه این خبر پیگیری قضایی بشود چیست؟ شما مستندات کافی برای دفاع در اختیار دارید؟

به نظر من جوابیه دولت دو پهلو بود؛ اول اینکه درباره چنین موضوعی بیانیه بدهند و اینکه این جوابیه با 48 ساعت تاخیر منتشر شود، همه اینها نشان می‌دهد این موضوع یک عقبه‌ای داشته که چنین کاری را انجام دهد؛ البته دستگاه قضایی قبل از این جواب دولت کار خودش را انجام داده بود و این نیست که دستگاه قضایی منتظر دستور و درخواست دولت باشد. اما اینکه دولت می‌آید جوابیه‌ای با ادبیات خاص می‌دهد و بعد در شبکه‌های اجتماعی اصل موضوع از سوی اعضای تیم رسانه‌ای دولت تایید می‌شود و جزئیات دیگری که در گزارش ما نبود به آن اضافه می‌شود، نشان می‌دهد که این سناریوی مهمی بود برای دولت که تقریبا سوخت اگر دولت هم بخواهد در شب انتخابات چنین کاری کند، زهر آن گرفته شده و دیگر نمی‌تواند به این بهانه در برگزاری انتخابات اخلال ایجاد کند.

  Comments ()
Recent Posts سایت هفته نامه حاشیه مصاحبه جدی با مردی که شوخی دارد رونمایی از مجری مناظره کاندیدا های ریاست جمهوری توسط حاشیه+تکمیلی گفتگوی هفته نامه حاشیه با رضا صادقی داستان مجسمه‌هایی که بیشتر از مجسمه بودند! شماره نهم حاشیه منتشر شد نامه علی مطهری به رهبر انقلاب در مورد ردصلاحیت هاشمی رفسنجانی ما فال مشایی را گرفته ایم پیغام شورای نگهبان به هاشمی رفسنجانی:انصراف بده جواب و راه حل جداول و معماهای صفحه سرگرمی شماره ششم حاشیه
My Tags حاشیه (۳٢) انتخابات (۱۱) شماره اول (٧) شماره دوم (٦) شماره سوم (٦) شماره هشتم (۳) شماره ششم (۳) شماره هفتم (۳) شماره نهم (٢) شماره پنجم (٢) جاده خاکی (٢) مشایی (٢) نظرسنجی (٢) هنرمندان (۱) مناظره (۱) یارانه (۱) طنز (۱) زلزله (۱) هاشمی (۱) سرگرمی (۱) بوشهر (۱) فال (۱) متادون (۱) سگ (۱) لاریجانی (۱) شورای شهر (۱) آی تی (۱) مجسمه (۱) کره شمالی (۱) رضا صادقی (۱) کهریزک (۱) رسوایی (۱) مسعود ده‌نمکی (۱) علی مطهری (۱) قدیری ابیانه (۱) منصور ضابطیان (۱) کلاه قرمزی (۱) مسعود فراستی (۱) فواد صادقی (۱) مارگارت تاچر (۱) شماره یازدهم (۱) محمدغرضی (۱) عسل بدیعی (۱) آلماتی (۱) جمشید بسم‌الله (۱) کیم جونگ اون (۱) آب پریا (۱) زاپاس المشایی (۱) جم‌تی‌وی (۱) افسردگی هنرمندان (۱) خندوهناکی (۱) این دماغِ جذاب (۱) نوار 8 میلیونی (۱) سخنرانی طولانی (۱) بهروز وثوقی راد (۱)
My Friends   باشگاه مدیران و متخصصان My Pardis